Do daňového priznania za prenájom bytu sa dávajú aj výdavky spojené s rekonštrukciou bytu? (fotokópie materiálu?) Prosím poslať odpoveď na moju e-mailovú adresu. Ďakujem za skorú odpoveď Šufliarsky
5 najčastejších chýb v daňových priznaniach
Napriek všetkým návodom a múdrym formulárom môže každý pri podaní daňového priznania urobiť množstvo chýb. Problémom už viac menej nie sú výpočty, pretože sa ľudia naučili využívať elektronické programy, ktoré im všetko spočítajú a vykonajú kontrolu. Najväčšie chyby sa v súčasnosti kvôli tomu spájajú so zabúdaním a neznalosťou. Prečítajte si, ktorých päť najčastejších prešľapov ľudia v súvislosti s daňovým priznaním robia.
Chyby u zliav a nezdaniteľných častí
Napriek tomu, že zľavy a nezdaniteľné časti môžu výrazným spôsobom znížiť daňovú povinnosť, niektorí poplatníci na ne zabúdajú, či si dokonca pletú aj ich uplatnenie. Zatiaľ čo nezdaniteľné časti znižujú základ dane, zľavy na dani znižujú samotnú daňovú povinnosť. Nezdaniteľných častí i zliav existuje niekoľko a poplatníci by na ne nemali zabúdať. Do nezdaniteľných častí sa radia dary fyzických osôb, poistné či príspevky na ďalšie vzdelávanie. Okrem základnej zľavy na poplatníka majú zvláštne zľavy invalidi a ľudia s preukazom ZTP, študenti. Zľavu je možné uplatniť tiež v niektorých prípadoch na manželku a dieťa.
1. Chyby u zľavy na manželku a zvýhodnenie na dieťa
V prípade zliav poplatníci robia chybu v nasledujúcich veciach. U základnej zľavy, ktorá sa uplatní v plnej výške - 3 644,74 EUR, napriek tomu, že manželka nemá príjem, využijú len pomernú časť tejto zľavy. U zľavy na manželku panuje neistota, čo všetko sa počíta do týchto príjmov. Za príjem sa považuje: hrubá mzda, hrubé príjmy z podnikania, príjmy z prenájmu, dôchodky zo sociálneho zabezpečenia, nemocenské dávky, peňažná podpora v materstve a dávky v nezamestnanosti. Do týchto príjmov naopak nepatrí: rodičovský príspevok, dávky štátnej sociálnej podpory, štipendium pri sústavnej príprave na budúce povolanie, dávky sociálnej starostlivosti, dávky pomoci v hmotnej núdzi, príspevky na starostlivosť, a iné.
Pomerne dosť prešľapov sa tiež robí pri daňovom zvýhodnení na dieťa (daňový bonus). Poplatníci väčšinou nepoznajú podmienku minimálnej výšky príjmu 1 963,20 EUR (6-násobok minimálnej mzdy). Problémy robí aj ukončenie štúdia počas roku.
2. Nepriloženie príloh a všetkých častí daňového priznania
Medzi najčastejšie chyby jednoznačne patrí nepriloženie príloh. S daňovým priznaním totiž musíte dodať napríklad rôzne potvrdenia, ktoré preukazujú vaše príjmy, nároky na oslobodenie od dane alebo nároky na zľavu na dani. Pokiaľ vediete účtovníctvo je potrebné s priznaním dodať i účtovnú uzávierku. V prípade iných príjmov, napríklad zo závislej činnosti či samostatnej zárobkovej činnosti, musíte zas priložiť potvrdenie o týchto príjmoch a to ideálne v origináli. Medzi časté chyby je aj vynechanie prázdnych (nevyplnených) strán daňového priznania. Každý typ daňového priznania má určitý počet strán a je potrebné odovzdať ich všetky.
Pokiaľ si chcete uplatniť zľavu na manželku, nezabudnite priložiť čestné prehlásenie o jej príjmoch. Poplatníci, ktorí využívajú zľavu na študenta zas občas zabudnú priložiť potvrdenie o štúdiu. Pozor, hlavne na to, aby sa školský rok prekrýval s daňovým obdobím.
3. Priloženie nepotrebných príloh a vyplnenie zbytočných údajov
Chybou nie je len absencia príloh, ale tiež ich prebytok. Súčasťou priznania sú prílohy, ktoré dokladujú údaje, ktoré sú v daňovom priznaní a preto je dôležité doložiť len to čo sa týka daňového priznania.
Ten, kto vypĺňa daňové priznanie ručne, môže sa omylom pustiť aj do vyplňovania políčok, ktoré riešiť nemusí. Určite si preto pred samotným vyplnením prečítajte pokyny. Výhodou v tomto ohľade je program Daňového riaditeľstva SR E-dane, ktorý vyznačí tie časti priznania, ktoré je potrebné vyplniť.
4. Absencia podpisu
Tí, ktorí podávajú priznanie elektronicky a disponujú elektronickým podpisom majú o starosť menej. Poplatníci, ktorí prídu do styku s papierovým priznaním či papierovým e-tlačivom, musia pamätať na podpis. Či už sa to môže zdať ako jasná vec, podpis na priznaní veľakrát chýba. Poplatníci zabúdajú na skutočnosť, že podpis musí byť tiež na žiadosť o vrátenie preplatku, vyplatenie daňového bonusu či zamestnaneckej prémie, ktoré tvoria súčasť daňového priznania a nachádzajú sa poslednej strane. Na žiadosti niekedy chýbajú aj údaje, akým spôsobom preplatok vrátiť.
5. Nevyplnené polia o odvodoch (typ B)
V tomto roku pribudli políčka na poslednej strane daňového priznania typ B, veľa ľudí nám písalo ohľadne týchto políčok. Je potrebné do nich vyplniť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. V prípade ich nevyplnenia bude daňový úrad kontaktovať každého platiteľa a ten bude musieť prísť tieto políčka osobne doplniť na príslušný daňový úrad.
Ďalšie časté chyby
- Nedodržanie termínov pre podanie daňového priznania (v roku 2013 do 2. apríla)
- Neschopnosť rozlíšiť zrážku a zálohu (závislá činnosť) , s tým súvisiaci omyl, že dohoda o pracovnej činnosti je vždy zrážkou a nie je možné ju zahrnúť do ročných príjmov. Príjmy z dohody sa zahŕňajú do daňového priznania rovnako ako príjmy zo závislej činnosti
- Nezaokrúhlenie základu dane pred výpočtom dane
- Chybné použitie paušálnych výdavkov
- Chýbajúce údaje u poplatníkov vedúcich daňovú evidenciu
- Zlá transformácia hospodárskeho výsledku na základ dane
- Nečitateľne vypísané daňové priznanie
- Zlé tlačivo
- Neuvedenie počtu príloh