Paušálne vs. preukázateľné výdavky u živnostníka

Každý živnostník sa môže rozhodnúť ako bude uplatňovať výdavky k príjmom zo svojho podnikania. Na výber má dve možnosti:

 • paušálne výdavky
 • preukázateľné výdavky, pri ktorých môže viesť:
  • daňovú evidenciu
  • jednoduché účtovníctvo
  • podvojné účtovníctvo

Najčastejší spôsob uplatňovania výdavkov sú paušálne výdavky alebo daňová evidencia. Živnostník si môže každý rok zvoliť aký typ uplatňovania výdavkov je pre neho výhodnejší. V praxi sa preto stáva, že živnostník vedie daňovú evidenciu ale vo výsledku pre neho lepšie vychádzajú paušálne výdavky a tak radšej zvolí v daňovom priznaní paušálne výdavky a zaplatí tak nižšiu daň.

Teoreticky by sa dalo povedať, že paušálne výdavky sú výhodnejšie pre také typy živností, pri ktorých živnostník nemá veľké výdavky, tzn. napríklad živnostník, ktorý poskytuje služby ako účtovníctvo pri ktorých je okruh výdavkov podstatne nižší ako u živnostníka, ktorý napríklad prevádzkuje bufet.

Príklad porovnania paušálnych a preukázateľných výdavkov

Príjem: 10 000 Eur

Paušálne výdavky (60%): 6 000 Eur + zaplatené poistné 1000 Eur

Preukázateľné výdavky : 4560 Eur vrátane poistného

Pri paušálnych výdavkoch živnostník zaplatí daň ((10000-6000-1000)- 3937,35 (Nezdaniteľná časť))*0,19 = 0 eur

Pri preukázateľných výdavkoch živnostník zaplatí daň ((10000-4560)-3937,35 (Nezdaniteľná časť))*0,19 = 285,50 Eur

Z príkladu je zrejmé, že keby si živnostník zvolil preukázateľné výdavky musel by zaplatiť daň 285,50 Eur, namiesto toho keby si zvoli paušálne výdavky neplatil by žiadnu daň a preto je pre neho výhodnejšie ak si zvoli paušálne výdavky.

Príklad II

Príjem 15 000 Eur

Paušálne výdavky (60%): 9 000 Eur + zaplatené poistné 1500 Eur

Preukázateľné výdavky: 11 380 Eur vrátane poistného

 Pri paušálnych výdavkoch živnostník zaplatí daň ((15000-9000-1500)- 3937,35 (Nezdaniteľná časť))*0,19 = 106,90

Pri preukázateľných výdavkoch živnostník zaplatí daň ((15000-11380)-3937,35 (Nezdaniteľná časť))*0,19 = 0 Eur.

V tomto príklade pre živnostníka bude lepšie uplatniť preukázateľné výdavky, pretože tak neplatí žiadnu daň, oproti tomu ak by uplatnil paušálne výdavky na dani by zaplatil 106,90 Eur.

Na týchto príkladoch je vidieť, že preukázateľné výdavky sú výhodnejšie iba v prípadoch kedy sú vyššie ako 60% z príjmov. Preukázateľné výdavky sú však náročnejšie na administratívnu prácu, pretože okrem príjmov, je potrebné evidovať všetky výdavky formou daňovej evidencie alebo účtovníctva.

Čo sa musí evidovať pri paušálnych výdavkoch:

 • doklady preukazujúce príjem (vystavené faktúry a bločky)
 • doklady preukazujúce výšku zaplateného poistného do sociálnej a zdravotnej poisťovne

Čo sa musí evidovať pri preukázateľných výdavkoch:

 • doklady preukazujúce príjem (vystavené faktúry a bločky)
 • doklady preukazujúce celkovú výšku uplatnených výdavkov (prijaté faktúry, bločky, doklady o úhradách poistného, apod.)

Vzhľadom na rozsiahlosť evidencie je teda vhodné pri rozhodovaní sa o spôsobe uplatnenia výdavkov brať do úvahy aj cenu za spracovanie daňovej evidencie a účtovníctva, pretože tá môže byť podstatne vyššia ako cena za spracovanie daňového priznania s uplatnením paušálnych výdavkov.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Doplň doklad k predkontácii
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie obstarania majetku
9 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Oprava základu dane
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Mzdové veličiny od 01.01.2020

30. 12. 2019

Prehľad mzdových veličín, aktuálna výška minimálnej mzdy, príplatky k mzde, odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Pausalne-vs-preukazatelne-vydavky-u-zivnostnika&idc=408

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.