Nepriame dane & ako sa odlišujú od priamych daní

Čo sú to nepriame dane? Ako sa odlišujú od priamych daní? Dozviete sa v nasledujúcom článku.

Nepriame dane platia fyzické a právnické osoby v cenách tovarov a služieb, sú odvádzané výrobcami a poskytovateľmi služieb. Nezaťažujú majetok ani príjem osoby, ktorá daň odvádza.

Za nepriame dane sa považujú:

Daň z pridanej hodnoty

  • základná sadzba DPH vo výške 20 %,
  • znížená sadzba DPH vo výške 10 %.

Povinnosť registrovať sa k DPH nastáva, pokiaľ má podnikateľ obrat vyšší než 49 790€ z dodávaných služieb a tovarov v tuzemsku za uplynulých 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. DPH sa odvádza do štátneho rozpočtu SR na základe podaného daňového priznania k DPH, a to do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré máte povinnosť podať daňové priznanie k DPH a odviesť DPH.

 

Spotrebné dane sa ďalej rozdeľujú na tieto skupiny:

  • Spotrebná daň z alkoholických nápojov
  • Spotrebná daň z elektriny, uhlia a zemného plynu
  • Spotrebná daň z minerálnych olejov
  • Spotrebná daň z tabakových výrobkov

Daň z poistenia

Táto daň bola zavedená 1.1.2019. Predmetom dane z poistenia je poistenie v odvetviach neživotného poistenia, ak je poistné riziko umiestnené v Slovenskej republike. Osobami povinnými platiť daň z poistenia sú prevažne poisťovatelia (t.j. poisťovne so sídlom v tuzemsku, poisťovne z iných členských štátov a pobočky zahraničných poisťovní), ktorí vykonávajú svoju činnosť v poisťovníctve. Na poistenie, ktoré je predmetom dane z poistenia, sa uplatňuje sadzba dane vo výške 8 %. Zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

 

Podrobnejšie informácie s praktickými príkladmi budú uvedené v nasledujúcom článku.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie dlhodobého hmotného majetku
4 príklady
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Sumy v daňových priznaniach pre fyzické osoby
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
F  Tento test je Free, môžete si ho zadarmo vyplniť koľkokrát chcete aj bez registrácie. Účtovanie zásob spôsobom A
10 príkladov
Spustiť test

Prečítajte si tiež

Spotrebné dane

07. 09. 2021

Čo patrí medzi spotrebné dane? Čo tvorí základ dane u spotrebných daní?

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Nepriame-dane-ako-sa-odlisuju-od-priamych-dani&idc=456

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.