Videokurz Kurzy účtovnictva

Kedy sa vracajú dane?

Podali ste daňové priznanie a vyšiel Vám preplatok na dani z príjmov alebo nadmerný odpočet DPH? V nasledujúcom článku sa dozviete, kedy môžete očakávať vrátenie preplatku dane z príjmov a vrátenie nadmerného odpočtu. Oboznámite sa aj zo zmenami, ktoré priniesla pandémia koronavírusu.

Kedy daňový úrad vráti preplatok na dani z príjmov?

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu sa termín na podanie daňového priznania v roku 2020 posúva do konca kalendárneho mesiaca po skončení pandémie. Problematiku vyplácania preplatkov na dani, ktoré sú podávané v období pandémie, rieši Zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov.

Tento zákon uvádza, že ak daňový subjekt (§ 10a zákona č. 67/2020 Z.z.):

  • podal daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2019 v období od 1.1.2020 do začatia pandémie (do 12.3.2020), správca dane vrátil daňový preplatok do 40 dní od 31. marca 2020 (čiže najneskôr do 10.5.2020),
  • podá daňové priznanie k dani z príjmov počas obdobia pandémie, správca dane vráti daňový preplatok do 40 dní od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom daňový subjekt podal daňové priznanie k dani z príjmov (napr., ak daňovník podá daňové priznanie 20.8.2020 a vznikne mu daňový preplatok, tak bude vrátený do 40 dní od konca augusta → do 10.9.2020).

O daňový preplatok musíte požiadať. Je potrebné vyplniť oddiel v daňovom priznaní "Žiadosť o vrátenie daňového preplatku", uviesť číslo účtu v IBAN forme a dôležitý je aj podpis.

 

Kedy daňový úrad vráti nadmerný odpočet DPH?

Kedy vzniká nadmerný odpočet? Nadmerný odpočet vzniká v prípade, ak je daň na vstupe (z nákupu tovarov a služieb) vyššia ako daň na výstupe (z predaja tovarov a služieb). Podmienky vrátenia nadmerného odpočtu sa v období pandémie nemenia.

Nárok na vrátenie dane od štátu = DPH vstupe > DPH výstupe

Prvotné pravidlo pre vrátenie nadmerného odpočtu upravuje ustanovenie § 79 ods. 1 zákona o dani z pridanej hodnoty kde sa uvádza, že ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období.

 

Ak platiteľ dane nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - Účtovné výkazy
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie výnosov z hospodárskej činnosti
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie neziskových organizácií
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Kontrolný výkaz DPH

19. 09. 2014

Kedy sa podáva, lehota na podanie kontrolného výkazu. Návod na vyplnenie.

Otázky a Diskusia k tomuto článku (4)

#1  Miloš kolník 30.01.2022, 18:21

Mám nárok na vrátenie dani ak som mal celý rok PN?

#2  Ing. Eva Mihalíková 31.01.2022, 19:31

Dobrý deň, ak ste boli celý rok PN a zamestnávateľ Vám nevyplácal žiadnu mzdu, tak nemáte nárok na vrátenie daní, pretože ste žiadne dane za daný rok neplatili.

#3  Barinka 18.02.2022, 11:06

Dobrý deň, mám nárok na vrátenie daní ak som bol na kurzarbeit? Ďakujem

#4  Ing. Eva Mihalíková 13.03.2022, 11:01

Dobrý deň, to či máte nárok na vrátenie daní závisí od výšky Vášho príjmu a od výšky zrazených preddavkov na daň, ktoré Vám zrazil zamestnávateľ.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Kedy-sa-vracaju-dane-&idc=422

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.