Darovanie 2% z dani z príjmu.

Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu v Exceli alebo v PDF

Vyhlásenie o poukázaní 2% - DP podáva zamestnávateľ Stiahnuť

 

Tak ako každý rok aj v tomto roku môžu daňovníci darovať 2% z vypočítanej dane z príjmu pre ľubovoľnú neziskovú organizáciu ak je táto suma vyššia ako 3 eurá. Mnohokrát práve tieto darované 2% predstavujú pre prijímajúce organizácie výrazný zdroj príjmu do ich rozpočtu.

Prečo je dobré darovať 2%?

Darovanie 2% môže pomôcť neziskovým organizáciám zabezpečiť prevádzku, učebné pomôcky či výlety pre deti v detských domovoch. Každý platiteľ dane z príjmu tak môže darovať časť zo svojich daní na dobrú vec.

Ako môžete darovať 2%?

Darovanie 2% je jednoduché, existuje niekoľko možností ako poukázať 2% z dane pre niektorú z neziskových organizácii v závislosti na príjme daňovníka.

1.       Daňovník s príjmom zo závislej činnosti, ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ

Daňovník, ktorému ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ môže darovať 2% na základe potvrdenia o vykonaní ročného zúčtovania, ktoré mu poskytne zamestnávateľ po vykonaní ročného zúčtovania. Následne je nutné vyplniť Vyhlásenie o poukázaní 2% na darovanie, toto tlačivo nájdete na začiatku tohto článku, predvyplnené.

2.       Daňovník s príjmom zo závislej činnosti (typ A), príjmom s podnikania a ostaným príjmom (typ B), daňové priznanie si podáva sám

V prípade, že si daňové priznanie podávate samy, môžete darovať 2% z dane rovno v daňovom priznaní v oddiele č. VIII (typ A), č. XII (typ B). Darovať 2% môžete aj pri príjmoch z prenájmu.

                Postup vyplnenia daňové priznanie typ A

    1. Zvolíme si neziskovú organizáciu Združenie rodiny pre DETSKÝ ÚSMEV.
    2. Zistíme si potrebné údaje pre vyplnenie:

IČO: 42366461

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno (názov): ZDRUŽENIE RODINY PRE DETSKÝ ÚSMEV

Sídlo: Veľké Kozmálovce 5, 935 21 Veľké Kozmálovce

3. Vyplnenie

Vzor darovanie

 

Ak chcete aby sa o Vás organizácia dozvedela, že ste jej práve Vy prispeli na jej aktivity, zaškrtnite políčko súhlasím so zaslaním údajov (pod PSČ a obcou).

3.       Právnická osoba

Právnická osoba v prípade, že sa rozhodne darovať 2% neziskovej organizácii, uvádza túto skutočnosť v daňovom priznaní pre právnické osoby. Opäť potrebuje údaje potrebné na vyplnenie, uvedené v bode č. 2.

Predvyplnené tlačivá aj s podrobným návodom na vyplnenie nájdete na stránkach detského domova.Poznámka:
Tento článok bol napísaný a uverejnený na stránkach www.ako-uctovat.sk bezplatne na podporu detského domova vo Veľkých Kozmálovciach.

Kategórie

S tématom 'Darovanie 2% z dani z príjmu. ' súvisí nasledujúci účtovný test

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - daň z príjmov
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Sumy v daňových priznaniach pre fyzické osoby
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Darovanie-2-z-dani-z-prijmu-&idc=259

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.