Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

Darovanie 2% z dani z príjmu.

| Ing. Eva Mihalíková

Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu

Vyhlásenie o poukázaní 2% - DP podáva zamestnávateľ Stiahnuť tu

 

Tak ako každý rok aj v tomto roku môžu daňovníci darovať 2% z vypočítanej dane z príjmu pre ľubovoľnú neziskovú organizáciu ak je táto suma vyššia ako 3 eurá. Mnohokrát práve tieto darované 2% predstavujú pre prijímajúce organizácie výrazný zdroj príjmu do ich rozpočtu.

Prečo je dobré darovať 2%?

Darovanie 2% môže pomôcť neziskovým organizáciám zabezpečiť prevádzku, učebné pomôcky či výlety pre deti v detských domovoch. Každý platiteľ dane z príjmu tak môže darovať časť zo svojich daní na dobrú vec.

Ako môžete darovať 2%?

Darovanie 2% je jednoduché, existuje niekoľko možností ako poukázať 2% z dane pre niektorú z neziskových organizácii v závislosti na príjme daňovníka.

1.       Daňovník s príjmom zo závislej činnosti, ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ

Daňovník, ktorému ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ môže darovať 2% na základe potvrdenia o vykonaní ročného zúčtovania, ktoré mu poskytne zamestnávateľ po vykonaní ročného zúčtovania. Následne je nutné vyplniť Vyhlásenie o poukázaní 2% na darovanie, toto tlačivo nájdete na začiatku tohto článku, predvyplnené.

2.       Daňovník s príjmom zo závislej činnosti (typ A), príjmom s podnikania a ostaným príjmom (typ B), daňové priznanie si podáva sám

V prípade, že si daňové priznanie podávate samy, môžete darovať 2% z dane rovno v daňovom priznaní v oddiele č. VIII (typ A), č. XII (typ B). Darovať 2% môžete aj pri príjmoch z prenájmu.

                Postup vyplnenia daňové priznanie typ A

    1. Zvolíme si neziskovú organizáciu Združenie rodiny pre DETSKÝ ÚSMEV.
    2. Zistíme si potrebné údaje pre vyplnenie:

IČO: 42366461

Právna forma: občianske združenie

Obchodné meno (názov): ZDRUŽENIE RODINY PRE DETSKÝ ÚSMEV

Sídlo: Veľké Kozmálovce 5, 935 21 Veľké Kozmálovce

3. Vyplnenie

Vzor darovanie

 

Ak chcete aby sa o Vás organizácia dozvedela, že ste jej práve Vy prispeli na jej aktivity, zaškrtnite políčko súhlasím so zaslaním údajov (pod PSČ a obcou).

3.       Právnická osoba

Právnická osoba v prípade, že sa rozhodne darovať 2% neziskovej organizácii, uvádza túto skutočnosť v daňovom priznaní pre právnické osoby. Opäť potrebuje údaje potrebné na vyplnenie, uvedené v bode č. 2.

Predvyplnené tlačivá aj s podrobným návodom na vyplnenie nájdete na stránkach detského domova.Poznámka:
Tento článok bol napísaný a uverejnený na stránkach www.ako-uctovat.sk bezplatne na podporu detského domova vo Veľkých Kozmálovciach.


Autor: Ing. Eva Mihalíková

Inzercia ∇


Mohlo by vás zaujímať aj

 Darovanie 2% z daní: ako svojimi daňami prispieť na dobrú vec? Darovanie 2% z daní: ako svojimi daňami prispieť na dobrú vec?

15. 07. 2019, www.mojedane.sk | Sponzorovaný článok Ak máte vo svojom okolí neziskovú organizáciu, ktorú by ste radi podporili, môžete na to využiť možnosť poukázania 2% z vami zaplatenej dane. ... celý článok


 10 najčastejších otázok o daňových priznaniach 10 najčastejších otázok o daňových priznaniach

24. 03. 2017, Eva Mihalíková Najčastejšie otázky o daňových priznaniach. Vy sa pýtate, my odpovedáme. ... celý článok


 Daňové priznanie pre právnické osoby za rok 2015 (v roku 2016) Daňové priznanie pre právnické osoby za rok 2015 (v roku 2016)

25. 02. 2016, Eva Mihalíková Daňové priznanie pre právnické osoby. Návod ako na to. Prílohy k daňovému priznaniu pre právnické osoby. ... celý článokKategórie: Dane

Rýchly prehľad článkov z kategórie Dane

S témou Darovanie 2% z dani z príjmu. souvisí následujúcí účtovný testy

Sumy v daňových priznaniach pre fyzické osoby, 10 příkladů Po registrácii »Pre vyplnenie tohto účtovného testu je nutné sa registrovať. Potom si môžete test zadarmo vyplniť.
Vedomostný test - daň z príjmov, 7 příkladů Po registrácii »Pre vyplnenie tohto účtovného testu je nutné sa registrovať. Potom si môžete test zadarmo vyplniť.

Otázky & Diskusia

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Darovanie-2-z-dani-z-prijmu-&idc=259

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.