Auto v podnikaní: Ktoré náklady si môžete uplatňovať?

Máte firmu a uvažujete, že na ňu napíšete svoje vozidlo? Výhodou je, že v takom prípade si budete môcť uplatňovať viacero nákladov. Pripraviť sa však musíte aj na niekoľko dôležitých povinností. Prinášame vám prehľad tých najpodstatnejších pravidiel, ktoré by ste mali poznať.

Aké sú výhody auta na firmu?

Keď napíšete auto na firmu, môžete pri kúpe využiť odpočet DPH, vďaka čomu bude jeho obstarávacia cena značne nižšia. Okrem toho si viete do nákladov dávať viacero prevádzkových výdavkov, čím si znížite daňový základ.

Zapamätajte si: Ak si chcete dávať výdaje súvisiace s prevádzkou vozidla do nákladov, musíte ho využívať na firemné účely. Pokiaľ s ním jazdíte aj súkromne, nemôžete si uplatniť 100 % nákladov. 

Daňové výdavky pri firemnom aute

Azda najväčším výdavkom súvisiacim s firemným vozidlom je jeho samotná kúpna cena. Do nákladov sa uplatňuje prostredníctvom daňových odpisov, ktoré bližšie charakterizuje zákon o dani z príjmov.

S prevádzkou auta však súvisia aj ďalšie bežné náklady – napríklad výdavky na servis a umývanie vozidla, výmenu olejov a náplní, garančné servisné prehliadky, poistenie, diaľničnú známku, daň z motorových vozidiel a dokonca aj samotné palivo.

Naša rada: Chcete si na vaše firemné vozidlo uzatvoriť čo najvýhodnejšie havarijné alebo povinné zmluvné poistenie? Porovnajte si ponuky najznámejších poisťovní cez portál Najlacnejsiepzp.sk a vyberte si poistku, ktorá vám bude najviac vyhovovať.

Firemné verzus súkromné jazdy

Pokiaľ auto využívate výhradne na podnikateľské účely, môžete si uplatniť 100 % výdavkov spojených s jeho prevádzkou. Ak ním ale jazdíte aj súkromne, uplatniť si zo zákona viete len určité percento týchto nákladov. Konkrétna suma sa určí alikvotne na základe evidencie všetkých jázd.

Praktický tip: V prípade pohonných hmôt si môžete uplatňovať paušálne výdavky vo výške 80 % z preukázateľne uhradených nákladov na palivo za jedno zdaňovacie obdobie. Vďaka tomu nemusíte prácne viesť knihu jázd.  

Odpisovanie firemného vozidla

Kúpna cena motorového vozidla zaregistrovaného na firmu sa neodpisuje naraz, v konkrétnom zdaňovacom období, v ktorom ste si ho zaobstarali, ale postupne. V tomto smere je výhodné mať elektrické alebo hybridné auto, ktoré sa odpisuje len 2 roky. Napríklad, ak si kúpite auto za 15 000 €, prvý rok si odpíšete 7 500 € a druhý rok rovnako 7 500 €.

Klasické osobné a nákladné autá so spaľovacími motormi sa odpisujú 4 roky. Pri spomínanej kúpnej cene 15 000 € by ste si teda každý rok mohli odpísať 3 750 €. Pre mikrodaňovníkov tieto pravidlá neplatia a auto môžu odpisovať v akejkoľvek výške.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Všeobecné znalosti z účtovníctva II
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Daňové veličiny
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Rozlišovanie aktív a pasív
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Auto-v-podnikani-Ktore-naklady-si-mozete-uplatnovat-&idc=519

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.