Ako zistím z potvrdenia o príjme, či mám podať daňové priznanie ?

Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystavuje zamestnávateľ buď po ukončení pracovného pomeru alebo po skončení kalendárneho roka. Zamestnávateľ musí toto potvrdenie vystaviť do 15.02.2020. Z potvrdenia o príjme je zrejmé, či vám vznikla alebo nevznikla povinnosť podať daňové priznanie.

Kedy musím podať daňové priznanie ak som časť roka pracoval?

  • podať daňové priznanie musíte ak váš príjem v roku 2019 bol vyšší 1968,68 Eur. 
  • podať daňové priznanie môžete ak je to pre vás výhodné, tzn. ak vám daňový úrad vráti daň

  Kedy nemusím podať daňové priznanie?

  • daňové priznanie nemusíte podávať ak váš príjem v roku 2019 bol nižší ako 1968,68 Eur. 
  • ak ste boli celý rok práce neschopný a príjem z pracovného pomeru bol nižší ako 1968,68 Eur
  • ak ste boli celý rok nezamestnaný a nemali ste žiadny zdaniteľný príjem

Ak vám zamestnávateľ vystavil potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, viete pomerne rýchlo zistiť či musíte/nemusíte alebo či sa vám oplatí podať daňové priznanie za rok 2019. 

O povinnosti podania daňového priznania rozhoduje suma na riadku s číslom 01 s názvom Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona. Ak je suma na tomto riadku vyššia ako 1968,68 Eur musíte podať daňové priznanie, ak je suma na tomto riadku nižšia daňové priznanie podať nemusíte ale je dobré pozrieť sa či sa vám to neoplatí a či vám daňový úrad nevráti už zaplatenú daň, tú nájdete na riadku s číslom 04 - Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 zákona (bez uplatnenia daňového bonusu). 

Príklad:

Pán Mrkvička je dôchodca, pracoval štyri mesiace na dohodu ako vrátnik, zvyšok roka poberal iba starobný dôchodok. Má alebo nemá povinnosť podať daňové priznanie?

Pán Mrkvička dostal od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľných príjmoch,  ako prvý skontroluje riadok s číslom 01 - Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona (viď obrázok)

Ako-zistim-z-potvrdenia-o-prijme-ci-mam-podat-danove-priznanie-1.png

   

Z priloženého obrázku je vidieť, že pán Mrkvička dosiahol v roku 2019 príjem 1650,- Eur, keďže je tento príjem pod hranicou na podanie daňového priznania (1968,68 Eur), nemusí podávať daňové priznanie. Predtým ale ako by sa rozhodol, že daňové priznanie nepodá je pre neho dôležitý ešte jeden riadok s číslom 04 s názvom Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 zákona (bez uplatnenia daňového bonusu). 

Ako-zistim-z-potvrdenia-o-prijme-ci-mam-podat-danove-priznanie

Pán Mrkvička má na potvrdení o zdaniteľných príjmoch na riadku s preddavkami na daň uvedenú sumu 284,01 Eur. Túto sumu mu počas jeho zamestnania zrazil zamestnávateľ zo mzdy a ak podá daňové priznanie, daňový úrad mu túto sumu vráti, je preto pre neho výhodné aby daňové priznanie podal aj napriek tomu, že nemusí. Ako prílohu k daňovému priznaniu pán Mrkvička priloží potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa. 

Príklad II: 

Pani Jana pracovala 6 mesiacov ako administratívna pracovníčka, zvyšok roka bola práce neschopná, má alebo nemá povinnosť podať daňové priznanie?

Ako-zistim-z-potvrdenia-o-prijme-ci-mam-podat-danove-priznanie 3

Pani Jana podobne ako pán Mrkvička dostala od svojho zamestnávateľa potvrdenie o príjme, skontroluje teda najskôr riadok 01 – Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona.

Pani Jana má na riadku 01 sumu 6498,94 Eur, táto suma je vyššia ako 1968,68 Eur a preto je pani Jana povinná podať daňové priznanie. To či pani Jane vrátia dane alebo bude doplácať závisí od toho ako jej zamestnávateľ uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka počas roka. Rovnako ako pán Mrkvička aj pani Jana priloží k daňovému priznaniu toto potvrdenie o príjme ako povinnú prílohu, potvrdenie o tom, že je práce neschopná k daňovému priznaniu prikladať nemusí

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie založenia s.r.o.
9 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - cudzí kapitál
4 príklady
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Sumy v daňových priznaniach pre fyzické osoby
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Mzdové veličiny od 01.01.2020

30. 12. 2019

Prehľad mzdových veličín, aktuálna výška minimálnej mzdy, príplatky k mzde, odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne

Otázky a Diskusia k tomuto článku (5)

#1  Stanislav Macko 06.07.2020, 15:35

Dobrí deň mám otázku minulý rok 2019 som bol zamestnaný v jednej firme robili mi daňové priznanie a požiadal som aj bonus na dieťa a firma sa vyjadrila že mi ten bonus nevyplati ona ale daňoví úrad.keďže od januára 2020 som zamestnaný inde.ako to vlastné je

#2  Tomáš oles 31.03.2021, 15:49

Dobrý deň chcem sa opýtať ako zistím ci mam podané daňové priznanie keď som mynuki rok skončil vo firme v auguste a nedostal so ešte ani postu z papierom na daňové? Ako to zistím prosím vás ďakujem.

#3  Ing. Eva Mihalíková 13.04.2021, 09:34

Dobrý deň, kontaktujte najskôr Vášho zamestnávateľa a potom Váš daňový úrad, správca dane Vám povie či Vám zamestnávateľ urobil ročné zúčtovanie alebo si musíte podať daňové priznanie sám.

#4  Zuzana.Bartkova 27.01.2022, 13:45

Dobrý deň chcela by som sa spýtať keď som pracovala do 26 2021 potom som zostala bez práce a som na pn-ke odkiaľ si mám pýtať potvrdenie že som PN

#5  Ing. Eva Mihalíková 29.01.2022, 15:24

Dobrý deň, potvrdenie že ste PN k daňovému priznaniu nepotrebujete.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Ako-zistim-z-potvrdenia-o-prijme-ci-mam-podat-danove-priznanie-&idc=407

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.