Dobrí deň mám otázku minulý rok 2019 som bol zamestnaný v jednej firme robili mi daňové priznanie a požiadal som aj bonus na dieťa a firma sa vyjadrila že mi ten bonus nevyplati ona ale daňoví úrad.keďže od januára 2020 som zamestnaný inde.ako to vlastné je
Ako zistím z potvrdenia o príjme, či mám podať daňové priznanie ?
Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch vystavuje zamestnávateľ buď po ukončení pracovného pomeru alebo po skončení kalendárneho roka. Zamestnávateľ musí toto potvrdenie vystaviť do 15.02.2020. Z potvrdenia o príjme je zrejmé, či vám vznikla alebo nevznikla povinnosť podať daňové priznanie.
Kedy musím podať daňové priznanie ak som časť roka pracoval?
- podať daňové priznanie musíte ak váš príjem v roku 2019 bol vyšší 1968,68 Eur.
- podať daňové priznanie môžete ak je to pre vás výhodné, tzn. ak vám daňový úrad vráti daň
Kedy nemusím podať daňové priznanie?
- daňové priznanie nemusíte podávať ak váš príjem v roku 2019 bol nižší ako 1968,68 Eur.
- ak ste boli celý rok práce neschopný a príjem z pracovného pomeru bol nižší ako 1968,68 Eur
- ak ste boli celý rok nezamestnaný a nemali ste žiadny zdaniteľný príjem
Ak vám zamestnávateľ vystavil potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, viete pomerne rýchlo zistiť či musíte/nemusíte alebo či sa vám oplatí podať daňové priznanie za rok 2019.
O povinnosti podania daňového priznania rozhoduje suma na riadku s číslom 01 s názvom Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona. Ak je suma na tomto riadku vyššia ako 1968,68 Eur musíte podať daňové priznanie, ak je suma na tomto riadku nižšia daňové priznanie podať nemusíte ale je dobré pozrieť sa či sa vám to neoplatí a či vám daňový úrad nevráti už zaplatenú daň, tú nájdete na riadku s číslom 04 - Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 zákona (bez uplatnenia daňového bonusu).
Príklad:
Pán Mrkvička je dôchodca, pracoval štyri mesiace na dohodu ako vrátnik, zvyšok roka poberal iba starobný dôchodok. Má alebo nemá povinnosť podať daňové priznanie?
Pán Mrkvička dostal od zamestnávateľa potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ako prvý skontroluje riadok s číslom 01 - Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona (viď obrázok)

Z priloženého obrázku je vidieť, že pán Mrkvička dosiahol v roku 2019 príjem 1650,- Eur, keďže je tento príjem pod hranicou na podanie daňového priznania (1968,68 Eur), nemusí podávať daňové priznanie. Predtým ale ako by sa rozhodol, že daňové priznanie nepodá je pre neho dôležitý ešte jeden riadok s číslom 04 s názvom Úhrn preddavkov na daň zrazených podľa § 35 zákona (bez uplatnenia daňového bonusu).

Pán Mrkvička má na potvrdení o zdaniteľných príjmoch na riadku s preddavkami na daň uvedenú sumu 284,01 Eur. Túto sumu mu počas jeho zamestnania zrazil zamestnávateľ zo mzdy a ak podá daňové priznanie, daňový úrad mu túto sumu vráti, je preto pre neho výhodné aby daňové priznanie podal aj napriek tomu, že nemusí. Ako prílohu k daňovému priznaniu pán Mrkvička priloží potvrdenie o zdaniteľných príjmoch od zamestnávateľa.
Príklad II:
Pani Jana pracovala 6 mesiacov ako administratívna pracovníčka, zvyšok roka bola práce neschopná, má alebo nemá povinnosť podať daňové priznanie?

Pani Jana podobne ako pán Mrkvička dostala od svojho zamestnávateľa potvrdenie o príjme, skontroluje teda najskôr riadok 01 – Úhrn vyplatených zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti (§ 5 zákona), okrem príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona.
Pani Jana má na riadku 01 sumu 6498,94 Eur, táto suma je vyššia ako 1968,68 Eur a preto je pani Jana povinná podať daňové priznanie. To či pani Jane vrátia dane alebo bude doplácať závisí od toho ako jej zamestnávateľ uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka počas roka. Rovnako ako pán Mrkvička aj pani Jana priloží k daňovému priznaniu toto potvrdenie o príjme ako povinnú prílohu, potvrdenie o tom, že je práce neschopná k daňovému priznaniu prikladať nemusí.