Zmeny v oznamovacích povinnostiach do zdravotnej poisťovne od 01.10.2021

Zmenu v oznamovacích povinnostiach do zdravotnej poisťovne predpisuje účinnosť zákona č. 393/2020 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.

 

Zamestnávateľovi sa od 01.októbra 2021 ruší povinnosť oznamovať do zdravotnej poisťovne tieto zmeny:

  • obdobie poberania nemocenského a obdobie, počas ktorého je zamestnanec práceneschopný po skončení podpornej doby (oznamovalo sa pod kódom "1O")
  • obdobie poberania ošetrovného a obdobie po zániku nároku na ošetrovné, ak je ošetrovné poskytované aj naďalej (oznamovalo sa kódom "1O")
  • obdobie poberania materského (oznamovalo sa pod kódom "1O")
  • obdobie poberania rodičovského príspevku (oznamovalo sa kódom "1C")

Čo sa aj naďalej oznamuje pod kódom "1O" ?

  • Obdobie poberania náhrady príjmu pri PN (prvých 10 dní), pričom začiatok sa oznamuje pod kódom "1O Z" a koniec poberania náhrady príjmu pri PN sa oznamuje pod kódom "1O K". Termín na splnenie tohto oznámenia je do konca nasledujúceho mesiaca.  

Príklad I.

Pán Peter oznámi svojmu zamestnávateľovi práceneschopnosť (PN) k 04.10.2021, svoju práceneschopnosť doloží potvrdením o PN.

Zamestnávateľ oznámi do zdravotnej poisťovne pána Petra zmenu pod kódom "1O Z" 04.10.2021. Ak pán Peter bude PN viac ako 10 dní, počas ktorých mu zamestnávateľ vypláca náhradu príjmu, následné ukončenie PN už zamestnávateľ do zdravotnej poisťovne oznamovať nebude.

 

Príklad II.

Pani Marta oznámila svojmu zamestnávateľovi PN k 05.10.2021, práceneschopnosť doložila potvrdením o PN, pričom pani Marta bola PN od 05.10.2021 do 10.10.2021.

Zamestnávateľ oznámi do zdravotnej poisťovne pani Marty začiatok zmeny pod kódom "1O Z" 05.10.2021 a následne koniec zmeny pod kódom "1O K" 10.10.2021.

 

Príklad III.

Pán Jozef oznámi svojmu zamestnávateľovi nariadenú karanténnu PN (v súvislosti s ochorením COVID 19) od 11.10. – 20.10.2021.

Zamestnávateľ do zdravotnej poisťovne zmenu neoznamuje, pretože karanténna PN je od prvého dňa hradená sociálnou poisťovňou.

 

Príklad IV.

Pani Mária nastupuje na materskú dovolenku od 05.10.2021.

Zamestnávateľ túto zmenu do zdravotnej poisťovne neoznamuje.

 

Príklad V.

Pán Martin nastupuje na rodičovskú dovolenku a bude poberať materské od 05.10.2021.

Zamestnávateľ túto zmenu do zdravotnej poisťovne neoznamuje.

 

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Súvislý príklad z podvojného účtovníctva II
30 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
F  Tento test je Free, môžete si ho zadarmo vyplniť koľkokrát chcete aj bez registrácie. Účtovanie časového rozlíšenia
15 príkladov
Spustiť test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie spotreby pohonných látok
Nový 5 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Zmeny-v-oznamovacich-povinnostiach-do-zdravotnej-poistovne-od-01-10-2021&idc=460

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.