Videokurz Kurzy účtovnictva

Zmena prihlasovania do sociálnej poisťovne od 1. januára 2022

Sociálna poisťovňa v rámci zlepšovania svojich služieb a bezpečnosti zaviedla nový spôsob prihlasovania sa do e-služieb. Užívatelia portálu e-služieb sa môžu okrem bežného prihlásenia pomocou prihlasovacieho mena (SSN) a hesla, ktorým bola pozícia kódu z gridkarty, prihlasovať už aj menom, heslom a autentifikačným kódom z mobilnej aplikácie. Nový spôsob prihlasovania od januára 2022 úplne nahradí používanie grid kariet. Nové prihlasovanie sa týka všetkých zamestnávateľov, SZČO a fyzických osôb, ktorým prístupy do e-služieb sociálnej poisťovne zriaďujú jej pobočky.

 

Noví užívatelia e-služieb a prihlasovanie

Noví užívatelia e-služieb dostanú prístup pre aktiváciu konta priamo v pobočke.

 

Existujúci užívatelia e-služieb a prihlasovanie

 

Existujúci užívatelia, ktorí prechádzajú na nový spôsob prihlasovania z grid kariet, sa môžu do e-služieb naďalej prihlasovať pomocou gridkarty, najneskôr však do konca roka 2021 si musia aktivovať nový prístup do sociálnej poisťovne, pretože platnosť grid kariet skončí 31.12.2021.

 

Nastaviť si nový prístup do sociálnej poisťovne je možné bez návštevy pobočky, stačí si v nastaveniach e-služieb nastaviť heslo pre prihlasovanie a následne si oskenovať QR kód do niektorej z aplikácií, ktoré odporúča sociálna poisťovňa – FreeOTP, Google Authenticator alebo Microsoft Authenticator.

 

Návod ako na to

 

  • Do e-služieb sa prihlásite „klasicky“ pomocou prihlasovacieho mena (SSN) a hesla - kódu z grid karty. Po prihlásení kliknite na „Nastavenia“


1

  • V nastaveniach kliknite na „Rozšírené nastavenia“

2

 

  • Kliknite na záložku „Heslo“ a zvoľte si heslo, pod ktorým sa budete prihlasovať do sociálnej poisťovne. Heslo musí obsahovať aspoň jedno veľké písmeno, aspoň jednu číslicu a špeciálny znak, napríklad hviezdičku (*).


3

  • Uloženie hesla bolo úspešné ak uvidíte zelený rámik s textom – Vaše heslo bolo aktualizované.

4

 

  • Po uložení hesla kliknite na záložku „Autentifikátor“, v tomto kroku, už musíte mať nainštalovanú do telefónu jednu z odporúčaným aplikácií, my sme si zvolili aplikáciu FreeOTP.

5

POZN: Náš QR kód sme kvôli ochrane osobných údajov nahradili čiernym štvorcom.

 

  • V mobilnej aplikácii FreeOTP si pridáte prístup do sociálnej poisťovne kliknutím na QR kód.

7

Po kliknutí na QR kód sa v mobilnej aplikácii spustí kamera a ňou načítajte QR kód zo stránok sociálnej poisťovne, následne si zvolíte logo tohto prístupu (hocijaké) a preklikáte sa až nakoniec.

Pred samotným zobrazením kódu do v aplikácii v telefóne je vhodné si vypísať „Meno zariadenia“ (môže byť akékoľvek) a následne po načítaní QR kódu už len odpíšete jednorazový kód a dáte uložiť.

Kód v mobilnej aplikácii k vášmu kontu v sociálnej poisťovni zobrazíte kliknutím na ikonu, v našom prípade „H“, na zadanie kódu do e-služieb máte len niekoľko sekúnd, po tomto časovom intervale sa vygeneruje nový číselný kód.

8


5


  • Po uložení sa opäť zobrazí text v zelenom rámiku – Konfigurácia mobilného autentifikátora. Konto je úspešne nastavené.

9

  • Na prihlásenie tak môžete použiť spôsob „heslo“

10

Na prihlásenie zadáte vaše prihlasovacie meno (SSN) a heslo, ktoré ste si nastavili v rozšírených nastaveniach, po kliknutí na prihlásenie je potrebné ešte odpísať číselný kód z aplikácie telefóne a následne môžete pracovať so všetkými službami v rámci e-služieb. Vzhľadom na pomerne zložitejšie prihlásenie do e-služieb, sa zjednodušilo aspoň podávanie prihlášok, evidenčných listov či mesačných výkazov, ktoré už nie je nutné potvrdzovať kódom z mobilnej aplikácie či z gridkarty.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test z účtovníctva
6 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - všeobecné znalosti
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie dotácií
5 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Stála prevádzkareň

12. 11. 2021

Čo je to stála prevádzkareň? Aké typy stálych prevádzkarní poznáme?

Zmena životného minima od 01.07.2021

15. 06. 2021

Životné minimum od 01.07.2021 a jeho vplyv na výšku rodičovského príspevku, prídavku na deti, daňového bonusu a nezdaniteľnej časti v roku 2022

Otázky a Diskusia k tomuto článku (2)

#1  Ivula 2605 21.08.2023, 18:25

Pri prihlasovani mi nechce prijať kód z aplikácie ,môžem si znovu stiahnuť QR kód a skúsiť znovu ďakujem

#2  Ing. Eva Mihalíková 26.08.2023, 15:16

Skúsiť to môžete, ale ak Vám to nebude fungovať, kontaktujte Sociálnu poisťovňu. Pravdepodobne budú musieť Váš prístup resetnúť a budete si musieť vygenerovať nový QR kód.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Zmena-prihlasovania-do-socialnej-poistovne-od-1-januara-2022&idc=461

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.