Využívame súbory cookies. Pokračovaním prehliadanie tohto webu súhlasíte s používaním cookies, viac informácií.

OK, rozumiem
Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

Vyplnenie daňového priznania pre fyzické osoby typ A – príjem zo zamestnania

| Ing. Eva Mihalíková

Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu

Daňové priznanie vyplnené Stiahnuť tu
Potvrdeni_o_prijme_Mrkvička_Jan Stiahnuť tu

Daňové priznanie typ A vypĺňame v programe TaxEdit v bezplatnej verzii.

V prvom kroku vypĺňame úvodnú stranu, skontrolujeme si či máme pred sebou správne tlačivo – Daňové priznanie typ A – označenie DPFOAv16_1

Vyplníme povinné údaje z potvrdenia o príjme (potvrdenie o príjme, z ktorého vychádzame nájdete na začiatku článku) jedná sa o:

 • Rodné číslo
 • Druh daňového priznania – ak podávame prvýkrát za rok 2016 jedná sa o daňové priznanie
 • Za rok 2016
 • Priezvisko, meno, titul
 • Adresa trvalého pobytu

Všetky údaje vypĺňame VEĽKÝMI písmenami ako je to naznačené na začiatku tlačiva.

 

 

Na prvej strane musíme ešte na spodnej časti vyplniť naše kontaktné údaje:

 • Telefón
 • E-mail

Na spodnej časti je tiež uvedené aktuálne číslo tlačiva, môžeme si skontrolovať či máme naozaj platné tlačivo pre rok 2016, ktoré má označenie: MF/015779/2016-721.

 

Na druhej strane vyplňujeme údaje o svojej manželke/manželovi ak si uplatňujeme nezdaniteľnú časť na manželku/manžela a taktiež na tejto strane vyplňujeme údaje o deťoch ak máme nárok na daňový bonus.

Náš vzorový zamestnanec nemá ani deti ani manželku a teda tieto políčka preskočí a vyplňuje len spodnú časť – Výpočet základu dane

Náš pán Mrkvička mal takýto príjem:

 • 01 – Úhrn vyplatených zdanitelných príjmov zo závislej činnosti: 5807,09
 • 05 – Poistné príspevky: 778,04
 • 05a – Na sociálne poistenie: 545,78
 • 05b – Na zdravotné poistenie: 232,26
 • 06 – Čiastkový základ dane: 5029,05

V aplikácii TaxEdit (v tlačive) vyplňujeme riadok 32: 5807,09 a riadky 33a: 545,78, 33b: 232,26, ostatné riadky (33,34) aplikácia dopočíta sama a my len skontrolujeme či spočítaný základ dane na riadku 34 je rovnaký ako na riadku 06 v našom potvrdení.

 

Prejdeme na stranu 3. Na tejto strane už aplikácia sama spočítala základ dane a odpočítala nezdaniteľnú časť. Skontrolovať správnosť vieme opäť s potvrdením o príjme, kde riadok 06 Čiastkový základ dane sa rovna riadku 36 na tretej strane a rovnako riadok 08 – Suma nezdaniteľnej časti základu dane sa rovná s riadkom 37.

V aplikácii sa na riadku 42 odpočíta nezdaniteľná časť od základu dane, to znamená: 5 029,05 – 3 803,33 = 1 225,72, následne sa na riadku 43 vypočíta daň 19% 1225,72*0,19 = 232,88 (celý tento výpočet urobí aplikácia TaxEdit sama).

 

Vypočíta daň sa nám prenesie na riadky: 56 a 58

 

Môžeme prejsť na stranu 4. Na štvrtej strane ešte musíme vyplniť zrazené preddavky na daň, konkrétne na riadku 64 uvedieme sumu 458,44, ktorá zodpovedá riadku 07 z potvrdenia o príjme.

Následne nám aplikácia dopočíta výslednú daňovú povinnosť ako daňový preplatok 225,56 na riadku 66. Aplikácia to spočítala tak že od sumy 232,88 čo bola naša daňová povinnosť odpočítala zaplatené preddavky 458,44, to znamená: 232,88 – 458,44 = -225,56 (daňový preplatok).

Na strane 4 už nič viac nevypĺňame a prejdeme na stranu 5.

 

Piata strana daňového priznania slúži na darovanie 2% zo zaplatenej dane z príjmu. Kedže pán Mrkvička nemá zájem darovať 2% nikomu, zaškrtne že neuplatňuje postup podľa § 50 zákona

 

Na tejto strane je taktiež možné vyplniť osobitné záznamy, uvádza sa tu napríklad príjem zo zahraničia, či kurz použitý na prepočet zahraničnej meny. Kedže náš vzorový daňovník nemá príjem zo zahraničia, prejde na poslednú stranu – 6.

Na poslednej strane uvedieme počet príloh – Potvrdenie o príjme, prípadne iné prílohy. V našom prípade je to 1 príloha. A tiež dátum kedy sme daňové priznanie vyplnili. Túto časť je taktiež potrebné podpísať daňovníkom – pánom Mrkvičkom.

 

Na strednej časti poslednej strany musí pán Mrkvička označiť, že si praje vyplatenie daňového preplatku. Môže si zvoliť či mu daňový úrad pošle poštovú poukážku alebo mu pošle preplatok rovno na účet. V prípade, že by si pán Mrkvička zvolil zaslanie daňového preplatku na účet, musí vyplniť políčko IBAN a uviesť účet v medzinárodnom tvare IBAN.

Kedže má pán Mrkvička záujem o vrátenie daňového preplatku musí v tejto časti uviesť aj dátum vyplnenia a taktiež pripojiť svoj podpis.

 

Aké chyby mohol pán Mrkvička urobiť, alebo na čo si dať pozor?

 • preklep v osobných údajoch – kontrola rodného čísla, adresy a kontaktného telefónu
 • preklep v číslach – je potrebné ešte raz skontrolovať či sumy v daňovom priznaní sedia s potvrdením o príjme
 • nesprávny počet príloh – do počtu príloh uvádzame všetky doklady, ktoré pripájame k daňovému priznaniu
 • neuvedenie žiadosti o vrátenie daňového preplatku – ak vznikne daňový preplatok je dôležité oň aj požiadať
 • nepodpísanie poslednej strany, žiadosti o preplatok – v prípade daňového preplatku musí byť posledná strana podpísaná 2x
Daňové priznanie si môžete bezplatne vyplniť aj priamo na stránkach Finančnej správy SR v sekcii Formuláre - elektronické formuláre - daň z príjmov fyzickej osoby - Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A. Tento elektronický formulár prepočítava zadané hodnoty a upozorní Vás v prípade zle spočítaných súm. 

Autor: Ing. Eva Mihalíková

Inzercia ∇


Mohlo by vás zaujímať aj

 Odloženie lehoty na podanie daňového priznania fyzických aj právnických osôb Odloženie lehoty na podanie daňového priznania fyzických aj právnických osôb

28. 03. 2017, Eva Mihalíková Odklad daňového priznania, odklad lehoty na podanie daňového priznania. Návod ako na to.... celý článok


 10 najčastejších otázok o daňových priznaniach 10 najčastejších otázok o daňových priznaniach

24. 03. 2017, Eva Mihalíková Najčastejšie otázky o daňových priznaniach. Vy sa pýtate, my odpovedáme. ... celý článok


 Príjem z prenájmu a potvrdenie o príjme zo závislej činnosti? Ako na vyplnenie daňového priznania? Príjem z prenájmu a potvrdenie o príjme zo závislej činnosti? Ako na vyplnenie daňového priznania?

01. 03. 2017, Eva Mihalíková Daňové priznanie a príjem z prenájmu a zo zamestnania. Návod ako vyplniť daňové priznanie typ B pri prenájme. ... celý článok


Kategórie: Dane

Rýchly prehľad článkov z kategórie Dane

Otázky & Diskusia

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Vyplnenie-danoveho-priznania-pre-fyzicke-osoby-typ-A-prijem-zo-zamestnania&idc=296

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.