Úlohy mzdového účtovníka v organizáciách.
S rozvojom podnikateľských aktivít v rámci širokého spektra organizačno-právnych foriem podnikania, s rozširovaním výrobných kapacít a ponuky služieb vzniká v praktickej činnosti podnikateľských subjektov ale aj subjektov verejného sektoru potreba zamestnávať pracovníkov a z celkom pochopiteľných dôvodov im za prácu vykonanú pre zamestnávateľa vyplácať mzdu.
V prípade, že sa fyzická alebo právnická osoba rozhodne niekoho zamestnávať, dospeje k poznaniu, že pred ňou stojí neľahká úloha porozumenia širokého spektra rôznych predpisov, ktoré sa viažu k zamestnanosti, pracovnému právu, k problematike zdanenia príjmov zo závislej činnosti, o okruhu otázok orientovaných na zákonné nároky náhrad cestovných výdavkov spojených s pracovnou cestou, k účtovaniu miezd a k problematike vystavovania rôznych potvrdení pre nároky zamestnancov na štátnu sociálnu podporu a iné.
Je zrejmé že pri vyššom alebo narastajúcom počte zamestnancov sa vrcholové vedenie každého podnikateľského subjektu musí s veľkou vážnosťou zaoberať úlohou mzdových účtovníkov vo firme. Všetci si totiž uvedomujú, že musia v tejto osobe nájsť spoľahlivý oporný bod, ktorý je schopný metodicky vecne aj prakticky zvládnuť široký okruh predpisov súvisiacich so zamestnávaním pracovníkov.
Rozsah činnosti mzdových účtovníkov je možné charakterizovať takto:
1.) Vykonávajú:
- Náročné práce v oblasti ucelenej mzdovej agendy,
- zrážku a odvod mesačných preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti miestne príslušnému správcovi dane a odvod vyberaný formou zrážky dane,
- zrážky zdravotného a sociálneho poistenia a ich odvod príslušným zdravotným poisťovniam a sociálnej poisťovni,
- zápis všetkých predpísaných údajov do mzdových listov,
- zúčtovanie daňových záloh na základe žiadosti zo strany zamestnanca,
- výpočet odmien na základe dohôd o vykonaní práce a pracovnej činnosti,
- výpočty denných vymeriavacích základov pre dávky nemocenského poistenia a ich príslušné odovzdanie sociálnej poisťovni.
2.) Vyhotovujú:
- Mzdové listy pracovníkov,
- evidenčné listy dôchodkového zabezpečenia zamestnancov,
- hlásenia o pracovných aj nepracovných úrazoch,
- potvrdenia pre súdy, banky, poisťovne, rôzne úrady, posudkové komisie a iné subjekty,
- potvrdenia pre zamestnanca, obsahujúce ročné, štvrťročné príjmy a ďalšie údaje potrebné k žiadosti o priznanie dávok štátnej podpory,
- potvrdenia o zdaniteľných príjmoch,
- mzdové a evidenčné listy za účelom záznamovej povinnosti.
3.) Zakladajú:
- Výplatné lístky všetkých pracovníkov do ich mzdových listov,
- Prehlásenia k dani zamestnancov vrátane všetkých potvrdení, ktoré sú stanovené pre priznanie nezdaniteľných častí, zliav na dani a daňového bonusu na dieťa,
4.) Sledujú:
- Všetky zmeny, vyplývajúce z úprav právnych predpisov a týkajúcich sa zamestnávania pracovníkov,
- vecnú a formálnu správnosť predložených dokladov.
5.) Zúčastňujú sa:
- Kurzov, školení, seminárov a konzultácií zameraných na oblasť dane z príjmov fyzických osôb, sociálneho a zdravotného poistenia, mzdovej problematiky, zamestnanosti a i.
6.) Spracovávajú na počítači:
- Mzdovú agendu vrátane podkladov pre dávky nemocenského poistenia,
- mesačné zmeny v zrážkach,
- zadania odstupného, miezd a ich zložiek, platov, dovolenky, študijného voľna, informácií o materskej dovolenke refundácii mzdy, neplateného voľna a prekážok v práci platených zo zákona.
7.) Odvádzajú:
- Mesačne na účet sociálnej poisťovne sociálne poistenie,
- mesačne zdravotné poistenie na účty jednotlivých zdravotných poisťovní
- z príjmov, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené, mesačné daňové preddavky alebo daň vyberanú formou zrážky na príslušný účet.
8.) Vybavujú:
- Korešpondenciu,
9.) Zabezpečujú:
- Spracovávanie výplat mimoriadnych odmien, odmien pri pracovnom a životnom výročí, odmien za riešenie výskumných a iných úloh, ďalšie mzdy, autorské honoráre a i.
10.) Predkladajú:
- Každoročne zamestnancom k podpisu prehlásenie o dani vrátanie požiadaviek na vyznačenie a doplnenie zmien,
11.) Odosielajú:
- Evidenčné listy zamestnancov do sociálnej poisťovne
12.) Kontrolujú:
- Prevodové príkazy odvodov zdravotného a sociálneho poistenia, pôžičiek, sporenia, ostatného poistenia, zrážok pre odborové organizácie, dôchodkového pripoistenia, životného poistenia,
13.) Zodpovedajú:
- Za včasné vykonávanie zrážok zo miezd zamestnancov,
- za včasné vykonávanie všetkých úkonov mzdovej účtovníčky (mzdového účtovníka),
- za prípravu dokladov pre založenie a archiváciu
Vymenovaný súhrn úloh, ktoré v podniku bežne vykonávajú mzdoví účtovníci, nemusí byť stopercentne vyčerpávajúci a úplný. Mala by z neho však prirodzene vyplynúť šírka odborného záberu a úloha mzdových účtovníkov v podnikateľských subjektoch ako aj v organizáciách, ktoré majú iné ciele a poslanie než je podnikanie.