Videokurz Kurzy účtovnictva

Účtovníci, ktorí sa stali celebritami

Asi sme všetci počuli o tom, ako niekedy v  15. storočí pred Kristom mezopotámski predchodcovia účtovníkov uviedli do života jeden z najcennejších vynálezov, ktorý ľudstvo má - písmo. Snáď každý, kto navštevuje tento web, tiež určite tuší, že meno Luca Pacioli je spojené s františkánskym mníchom, ktorý v Európe zaviedol podvojné účtovníctvo a účtovné knihy. Okrem "Otca účtovníctva" je tu celá rada ďalších mien, ktorí v tomto odbore vstúpili do histórie, napr. Robert Colinson, Josiah Wedgewood, William Welch Deloitte alebo Olivia Kirtley. Teraz sa ale pozrieme na niekoľko osobností, ktoré sa preslávili, a pritom najskôr vôbec netušíte, že keby svojich úspechov nedosiahli, pravdepodobne by sa živili ako účtovníci.

Rockovým fanúšikom, a pravdepodobne nielen im, asi nie je potrebné predstavovať Roberta Planta a jeho kultovú kapelu Led Zeppelin . Málokto ale vie, že podľa časopisu Rolling Stones, 15. najlepší metalový spevák všetkých čias sa mal pôvodne stať účtovníkom. Už v 16. rokoch ho jeho otec zapísal na kurzy účtovníctva, na ktoré mladý Robert Plant skutočne dochádzal. Nakoniec ale dostala prednosť hudba a po účinkovaní v rôznych bluesových kapelách sa Robert Plant stretáva s Jimmym Pageom a v roku 1968 spoločne zakladajú hudobnú skupinu, ktorá písala dejiny hard rocku.

Mick Jagger (Rolling Stones) se v mládí zajímal o účetnictví
Mick Jagger, Rolling Stones

Robert Plant však nie je jediným hudobníkom s  účtovníckou minulosťou. Pravdepodobne vás prekvapí, že účtovníctvu sa v mladosti venoval aj frontman Rolling Stones, Mick Jagger. Financie a účtovníctvo študoval na známej London School of Economics. Zároveň sa ale venoval hudbe so svojím priateľom z detstva, Keithom Richardsom a ďalším gitaristom, Brianom Jonesom. Jagger nakoniec štúdium zanechal a začal sa naplno venovať hudbe. Keby tak neurobil, 60. roky 20. storočia by asi vyzerali trochu inak. Nutné je však dodať, že sa o hlavnej tvári Rolling Stones hovorí, že je vynikajúci manažér, financie rockovej skupiny má na starosti on a vraj si vedie skvele.

Meno John Grisham je spojené s mnohýmibrilantnými románmi zo súdnych siení, z ktorých nemálo bolo sfilmovaných - napríklad Firma, Nebezpečný klient alebo Porota. Hoci jeho rodičia nemali žiadne formálne vzdelanie, v štúdiu svojho syna podporovali. Grisham vystriedal niekoľko stredných škôl, a nakoniec získal vysokoškolský diplom v odbore účtovníctva. Práve ten mu otvoril cestu k tomu, aby sa stal odborníkom na daňové právo, odkiaľ nebolo ďaleko k štúdiu trestného práva. Neskoršia prax mu poskytla veľa materiálu, ktorý spracoval vo svojich bestselleroch. Už prvá kniha, Čas zabíjať (vydaná v roku 1989, sfilmovaná 1996 ) bola založená na zážitkoch z jeho právnické činnosti a stretla sa s  obrovským úspechom. 

Viete, čo je Moneymakerův efekt ? To si tak raz jeden účtovník, amatérsky hráč pokru, prišiel v roku 2003 zahrať na hlavný turnaj World Series of Poker, vtedy akejsi obdoby majstrovstiev sveta. Bol to jeho vôbec prvý veľký živý turnaj, predtým hral prevažne cez internet. A podarila sa mu neskutočná vec: z 839 účastníkov si práve on odniesol 2,5 milióna dolárov za celkové víťazstvo. Tento okamih prilákal k pokru mnoho ďalších nadšencov, ktorí sa domnievali, že aj oni môžu skúseným profesionálom vypáliť rybník. A práve tento boom medzi rokmi 2003 a 2006 bol pomenovaný ako Moneymakerův efekt. Samotný Chris Moneymaker avšak v nasledujúcich rokoch mnohokrát potvrdil, že jeho počin nebola žiadna náhoda a dodnes figuruje medzi najlepšími svetovými hráčmi. Možno mu k   jeho úspechu pomohlo aj rozvinuté analytické myslenie podporené štúdiom účtovníctva na Univerzite v Tenessee.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

F  Tento test je Free, môžete si ho zadarmo vyplniť koľkokrát chcete aj bez registrácie. Účtovanie zásob spôsobom A
10 príkladov
Spustiť test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - cash flow
5 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - základné pojmy z oblasti daní
6 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Uctovnici-ktori-sa-stali-celebritami&idc=388

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.