Stravné a finančný príspevok na stravovanie od 01.01.2023

Zamestnávateľ je povinný v súlade s § 152 Zákonníka práce zabezpečovať stravovanie poskytovaním jedného teplého jedla v priebehu pracovnej zmeny a to buď vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo prostredníctvom právnickej alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby.

Nárok na zabezpečenie stravovania alebo finančný príspevok na stravovanie má zamestnanec, ktorý odpracuje v danom dni viac ako 4 hodiny. V prípade zamestnanca, ktorý odpracuje viac ako 11 hodín, môže zamestnávateľ takémuto zamestnancovi poskytnúť ďalšie stravovanie alebo príspevok na stravovanie.

Zákonník práce ukladá zamestnávateľovi povinnosť prispieť zamestnancovi na stravovanie v sume najmenej 55% z ceny jedla, najviac však do 55% zo sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín.

K 1.januáru 2023 dochádza k zmene ustanovenej výšky pre stravné pri pracovných cestách a tým aj k zvýšeniu maximálneho príspevku na stravovanie.

 

Výška stravného pri pracovných cestách sa od januára 2023 mení nasledovne:

  • Trvanie pracovnej cesty 5 – 12 hodín = 6,80 Eur
  • Trvanie pracovnej cesty 12 – 18 hodín = 10,10 Eur
  • Trvanie pracovnej cesty viac ako 18 hodín = 15,30 Eur

 

Prehľad zmien vo finančnom príspevku na stravovanie

 

Do 31.12.2022

Od 01.01.2023

Stravné pri pracovnej ceste trvajúcej 5 až 12 hodín

6,40 Eur

6,80 Eur

Maximálny finančný príspevok na stravovanie

3,52 Eur

3,74 Eur

Minimálny finančný príspevok na stravovanie

2,64 Eur

2,81 Eur

Stravné pre živnostníka na deň

3,52 Eur

3,74 Eur

 

Poskytovanie finančného príspevku na stravovanie pri práci na dohodu

Zamestnávateľ môže poskytovať finančný príspevok na stravovanie aj zamestnancom pracujúcim na dohodu o prácach mimo pracovného pomeru.

 

Podmienky pre vznik nároku na finančný príspevok na stravovanie u dohodára:

  • odpracovanie viac ako 4 hodín v jednej zmene
  • poskytovanie finančného príspevku na stravovanie musí byť uvedené v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru

 

Poskytovanie finančného príspevku na stravovanie pri práci z domu (home-office):

Zamestnanec pracujúci z domu má nárok na finančný príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako keby pracoval na pracovisku. Túto povinnosť zamestnávateľovi ukladá § 52 ods. 11 Zákonníka práce, ktorý zakazuje zamestnávateľovi zvýhodnenie alebo znevýhodnenie zamestnanca, ktorý vykonáva prácu z domácnosti.

 

Zmeny v stravovacích poukážkach

Od 1. januára 2023 budú klasické stravné poukážky nahradené elektronickou formou (stravovacími kartami). So zmenou hodnoty stravného pri pracovných cestách sa však mení aj hodnota stravovacích poukážok, ktoré zamestnávateľ poskytuje zamestnancom.

  • Maximálna hodnota stravovacej poukážky = 6,80 Eur
  • Minimálna hodnota stravovacej poukážky = 5,10 Eur

 

Zamestnávatelia, ktorí nemôžu využívať elektronickú formu stravných poukážok môžu aj naďalej zamestnancom poskytovať stravné poukážky v papierovej forme.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - cash flow
5 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. DPH v zahraničných účtovných dokladoch
Nový 5 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie preddavkov
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku (2)

#1  Huťka 26.09.2023, 11:03

Dobrý deň. Chcem sa opýtať či má vplyv na nárok na stravný lístok polhodinová prestávka na obed ak je pracovný čas 7,5 hodiny + pol hodiny na obed? Aj v takom prípade stačí odrobiť 4 hodiny alebo viac?

#2  Ing. Eva Mihalíková 14.10.2023, 16:24

Dobrý deň, ak máte pracovný čas 7,5hodiny, tak za každý deň sa Vám počíta 7,5hodiny. Na stravný lístok máte nárok lebo je to viac ako 4 hodiny.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Stravne-a-financny-prispevok-na-stravovanie-od-01-01-2023&idc=493

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.