Videokurz Kurzy účtovnictva

S.r.o. alebo živnosť v roku 2018

Všetci chceme robiť dôležité veci, ktoré nás niekam posúvajú. Všetci chceme pracovať na dôležitých projektoch a plniť úlohy, ktoré môžu zmeniť svet a mať obrovský vplyv na dianie v spoločnosti. Na niektoré z týchto krokov potrebujeme ale určité zastrešenie, ktorým môže byť právna forma podnikania. V našich podmienkach a na území SR sú na tieto účely najviac využívané dve formy spoločností, a to živnosť alebo s.r.o.

 

Ktorá z nich je ale pre vás a vaše konkrétne plány najlepšia zrejme hneď v úvode všetci netušíte, a preto sme tu my s krátkym prehľadom informácií, ktoré by vám mohli veľmi dobre pomôcť. 

Úspešný štart podnikania si vyžaduje veľa času, úsilia a tvrdej práce a mnoho budúcich podnikateľov to hneď v začiatkoch vzdáva, pretože o niektorých veciach vôbec netušili. Čítajte preto ďalej a môžete sa na všetko lepšie pripraviť. Vaša novo založená s.r.o. tak určite prežije aj to najťažšie obdobie a odmeny budú tou najlepšou náplasťou za prekážky, ktorými ste na ceste k úspechu museli čeliť.

Vienna Gate

K najpodstatnejším veciam, ktoré by vás mohli v tomto smere ohroziť alebo vám naopak pomôcť, sa radí:

  • ručenie
  • sociálne a zdravotné odvody
  • vedenie účtovníctva
  • a zrušenie spoločnosti

Jednotlivo si to pre vašu lepšiu informovanosť zhrnieme a určite sa vám potom bude vo vašom novom sídle firmy podnikať oveľa lepšie.

 

Ako je to s ručením?

Podnikanie má mnoho výhod, ktoré vám pripravia možno lepší a krajší život. Potrebujete ale aj určité záruky.

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Na pochopenie prvej výhody tejto právnej formy podnikania nemusíte byť ani odborníkom. Už zo samotného názvu vyplýva, že za záväzky s.r.o. ručíte obmedzene. V realite to pre vás znamená, že ak je splatené celé základné imanie spoločnosti pri založení ručenie je bezproblémové. Čiže firma ručí za svoje záväzky len svojím majetkom a vy ako jediný alebo jeden z viacerých spoločníkov za ne neručíte osobným majetkom.

 

Živnosť

Tá je jednoduchšia vo svojom zakladaní kde za každý jeden nahlásený predmet podnikania zaplatíte len 5 €. Ale s ručením to už býva niekedy horšie. Ohrozený je celý osobný majetok živnostníka a dokonca aj majetok manžela alebo manželky. Práve toto je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré si začínajúci podnikatelia neuvedomujú a žiaľ problém riešia, až keď vznikne. Ak ste sa už teda rozhodli pre živnosť, vyriešte si aspoň rozdelenie bezpodielového  spoluvlastníctva s partnerom. Nikdy neviete, kedy sa vám toto rozhodnutie ukáže ako jedno z najlepších vo vašom živote.

 

Sociálne a zdravotné odvody

Ani tu nie je miska váh naklonená len na jednu stranu. Pre a proti má tak živnosť ako aj s.r.o., ktorá sa rozhodla pri svojom podnikaní využiť služby virtuálnej kancelárie.

 

Vienna Gate 2

Živnostník musí platiť zdravotné odvody v každom prípade aj dosiahne príjem, nie zisk viac ako 547 Účet 547 - Tvorba a zúčtovanie opravných položiek k pohľadávkam (Nákladový - daňový) 5472 Eur tak musí platiť aj sociálne odvody. Výška sociálnych odvodov pre živnostníka sa určuje v závislosti od výšky jeho príjmu, pre rok 2018 to je minimálne 151,16 €. Tu sa ale zas pozerá aj na vymeriavací základ. Majiteľ spoločnosti s.r.o. to má jednoduchšie, ak nie je v nej zároveň aj zamestnaný, vtedy odvody neplatí vôbec. 

 

Ako je to s vedením účtovníctva?

Do podrobných detailov sa samozrejme rozpísať všetko nedá a je toho naozaj veľa, dobrý účtovník je ale základúspechu každej jednej spoločnosti. U živnostije výhoda možnosti voľby medzi paušálnymi a skutočnými výdavkami, pričom výber tejto voľby nemusíte nikomu dopredu oznamovať. Spoločnosť s ručením obmedzenýmzdaňuje sadzbou dane z príjmu právnických osôb tzv. skutočné náklady, teda všetky prostriedky vynaložené na zvýšenie zisku firmy.

 

Výhod a nevýhod je samozrejme viac a dobrý podnikateľ ich vie vhodne kombinovať a využiť vo svoj prospech. Živnosť sa jednoduchšie zakladáale aj ruší. S.r.o. má zasa viac výhod v ručení, prestíže a dosahovaní ziskov. Ak si ale neviete poradiť so samotným založením spoločnosti a chcete mať po viacerých starostiach, ktoré s tým súvisia, môžete si kúpiť už založenú firmu od companyconsulting.sk

 

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test: Skratky v účtovníctve
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
F  Tento test je Free, môžete si ho zadarmo vyplniť koľkokrát chcete aj bez registrácie. Účtovanie mzdových nákladov a sociálneho zabezpečenia
15 príkladov
Spustiť test
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie pohľadávok a záväzkov
12 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Ako sa ako podnikateľ dopracujete k DIČ?

15. 10. 2018

Začína to založením spoločnosti, ktorá sa zapisuje so všetkými potrebnými údajmi do obchodného registra. Okrem dobrého podnikateľského nápadu, musíte mať...

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=S-r-o-alebo-zivnost-v-roku-2018&idc=350

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.