Solitea Slovensko">

Projekt eKasa je ako cisárove nové šaty

Harmonogram eKasy nedáva šancu stredným a malým podnikateľom

Ing. Viktor Pieš, výkonný riaditeľ spoločnosti Solitea Slovensko
Ing. Viktor Pieš, výkonný riaditeľ spoločnosti
Solitea Slovensko, a.s.

Pre deti je do začiatku letných prázdnin ešte ďaleko, ale podnikateľom plynie čas rýchlosťou blesku. Od 1. júla musia mať v prevádzke eKasu, lenže to podľa mňa nie je reálne stihnúť. Spísal som, čo ma na eKase trápi, a aký postup teraz podnikateľom odporúčam.

Projekt eKasa mi čím ďalej, tým viac pripomína cisárove nové šaty. Už teraz je evidentné, že podnikatelia pravdepodobne nestihnú plošne prejsť na eKasu. Štátne inštitúcie sa však stále tvária, že sa nič nedeje. Riešenie vám pritom môžem hneď prezradiť: stačilo by celý projekt o pár mesiacov posunúť tak, aby sa podnikatelia aj výrobcovia stihli pripraviť.

Naspäť do histórie: ako výrobcovia varovali štátne inštitúcie

Najprv vás pozývam na malý exkurz do histórie. Vrátime sa spolu do augusta 2018, kedy štátne inštitúcie tvrdili, že eKasa bude čisto softvérové riešenie. Podľa predbežných termínov mala prvá časť podnikateľov nabehnúť na eKasu od 1. januára a druhá časť od 1. apríla 2019.

Lenže na jeseň došlo k zásadnej zmene celého konceptu. Do návrhu zákona o eKase pribudol hardvér – ale kompletný zoznam technických požiadaviek na pokladnice pre eKasu zverejnili úradníci až v decembri 2018. Teda necelý mesiac pred začiatkom lehoty na predkladanie žiadostí o certifikáciu.

Kvôli tejto zmene sa štart odložil o 3 mesiace. Aj napriek tomu výrobcovia pokladníc hneď avizovali, že sa ťažko dá stihnúť do 1. apríla 2019 certifikácia a včas vyrobiť dostatočný počet pokladníc. A to zatiaľ netušili, že sa prideľovanie certifikácií dosť oneskorí – prvé certifikáty totiž výrobcovia získali až na prelome marca a apríla.

Ja a moji kolegovia sme sa v tom čase tiež zapojili do verejnej diskusie. Považovali sme totiž za nutné upozorniť, že pri termínoch štartu eKasy od 1. apríla a 1. júla 2019 nie je možné otestovať prepojenie nových pokladníc s účtovnými a podnikovými systémami, ktoré podnikatelia na svoju prácu potrebujú.

Lenže s prijatou legislatívou sme nič nenarobili, a tak sme sa rozhodli, že budeme aj naďalej podporovať pokladnice od overených výrobcov, s ktorými sme dovtedy spolupracovali a podporovali ich v našich systémoch.

Výhody eKasy vyjdú navnivoč

Od 1. apríla mali byť účtovné a podnikové systémy napojiteľné na certifikované pokladnice s eKasou. Ibaže situáciu výrazne skomplikovali tieto 3 veci:

 1. Prepojenie sme museli upravovať naslepo. Mali sme k dispozícii iba neustále sa meniacu špecifikáciu štátnych inštitúcií a komunikačné protokoly k neexistujúcim pokladniciam.
 2. Od 1. apríla nemali zabehnutí výrobcovia k dispozícii žiadne certifikované pokladnice.
 3. Dodanie pokladnice vychádza na rádovo týždne potom, čo na ňu výrobca získa certifikáciu – pretože ich nemôže vyrábať vopred a riskovať obrovské straty.

Takže aj keď štát deklaruje, že je pripravený na eKasu, ja musím bohužiaľ konštatovať, že podnikatelia a výrobcovia pripravení nie sú.

Mrzí ma to, pretože som presvedčený, že eKasa má dobrú myšlienku a prináša podnikateľom aj výhody – napríklad jednoduchší administratívny proces alebo koniec platených servisov.

Tieto výhody si však podnikatelia veľmi neužijú, pretože budú musieť riešiť nepríjemný prechod na eKasu. A mnohým z nich nezostane iné, než využiť Virtuálnu registračnú pokladnicu (VRP) – aplikáciu finančnej správy, ktorá je zadarmo.

Nevýhodou VRP je ale to, že ju nejde napojiť na žiaden ekonomický softvér. To v praxi znamená, že podnikatelia musia zadať tržbu zvlášť do VRP a do svojho systému, aby sa tovar odpísal zo skladu.

Prepojenie VRP s ekonomickými systémami? Zamietnuté

Ministerstvu financií a finančnej správe sme ponúkali, že ak sprístupní komunikačné rozhranie VRP, prepojíme ho s našimi systémami a tým spoločne uľahčíme podnikateľom veľa práce a zároveň urobíme VRP zaujímavou pre omnoho väčšiu skupinu podnikateľov.

To však finančná správa a Ministerstvo financií zamietlo. Pre prevádzky s väčším počtom predajov to znamená:

 • zdržovanie spôsobené dvojitým zadávaním tržieb
 • a problémy s chybovosťou kvôli ručnému zadávaniu.

Problém to je hlavne pre stredných a menších podnikateľov, ktorí nemajú za chrbtom korporát a právne oddelenie.

Jediné riešenie: odloženie eKasy

Na záver by som rád v niekoľkých bodoch zhrnul aktuálny stav.

 1. Výrobcovia mali na spracovanie požiadaviek eKasy do svojich zariadení minimum času – od zverejnenia presných podmienok do štartu žiadostí o certifikáciu uplynul necelý mesiac skrátený navyše o vianočné sviatky.
 2. Ani na konci mája nie je proces certifikácie dokončený.
 3. Tým pádom výrobcovia nemajú pokladnice, ktoré by sme mohli dodávať klientom, ale ani prototypy, ktoré by sme testovali a pripravovali na prepojenie s ďalšími systémami.
 4. Nehovoriac o tom, že kvôli tomu sme nemohli začať pred 1. aprílom s implementáciou a testovacou prevádzkou.
 5. Nakoniec treba zdôrazniť, že nie je vôbec jasné, kedy budú zariadenia certifikované a v dostatočnom počte pripravené pre zákazníkov. Ako som sa už zmienil, výrobcovia môžu začať vyrábať až po získaní certifikácie a musia obslúžiť zákazníkov, ktorí požadujú 170 tisíc zariadení.
 6. Na rozdiel od štátnych inštitúcií, my nepovažujeme vystavenie bločku za vrchol pridanej hodnoty našich podnikateľov. Vieme, že cesta k samotnému bločku je ťažká a predchádza jej veľké úsilie uchované v systémoch, s ktorými pracujú. Logicky nevieme akceptovať zameranie sa len na poslednú časť predaja a hoci môže byť náš názor nevypočutý, máme morálnu povinnosť zastať sa podnikateľov a nehodiť ich do bezodnej priepasti s certifikátom k eKase.

Projekt eKasa je ako cisárove nové šaty. Podnikatelia síce majú povinnosť byť na eKasu pripravení, ale reálne nie sú a v mnohých prípadoch ani nemôžu byť. Nedostatok zariadení na trhu a časové kapacity dodávateľov, im s prechodom na eKasu nepomáhajú. Podnikateľom tak nezostane po 1. júli nič iné, ako oči pre plač.

Všetci dúfame vo víťazstvo zdravého rozumu a že cieľom je zamedziť daňovej nelegálnej činnosti a nie všetkých plošne potrestať uponáhľaným zavedením eKasy.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Sumy v daňových priznaniach pre fyzické osoby
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie stravného
11 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie zahraničnej meny
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Projekt-eKasa-je-ako-cisarove-nove-saty&idc=381

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.