Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

Preukázateľne zaplatené úhrady súvisiace s kúpeľnou starostlivosťou - nezdaniteľná časť základu dane

| Kamila Macková, Eva Mihalíková

Jednou z daňových noviniek, ktorá sa v daňovom roku 2018 zaviedla do praxe, je uplatnenie si časti nákladov za pobyt prírodných liečebných kúpeľoch (§ 11 ods. 14 Zákona o dani z príjmov). Môžete si tým znížiť základ dane maximálne o 50 eur.

Kto má nárok na uplatnenie kúpeľných nákladov?

Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane súvisiacej s úhradou kúpeľných nákladov má každý občan, ktorý má povinnosť podať daňové priznanie. Zároveň si tento občan môže znížiť základ dane aj v prípade, že si uplatní kúpeľné náklady na vyživovanú manželku alebo deti. Na každého z nich si môže znížiť základ dane vo výške maximálne 50 eur. Trojčlenná rodina (otec, matka a 1 dieťa), ktorá absolvovala pobyt v kúpeľoch si tak môže znížiť základ dane o 150 eur. Nezdaniteľnú časť základu dane si však môže uplatniť len jeden člen rodiny. Ak teda s dieťaťom absolvovali pobyt v kúpeľoch obaja rodičia, nárok na uplatnenie úhrad dieťaťa v kúpeľoch má len jeden z rodičov. Ak sa rodičia nedohodnú (prípadne ak obaja rodičia spĺňajú podmienky pre nárok na uplatnenie odpočítateľnej položky), nezdaniteľná časť základu dane sa uplatňuje v poradí matka, otec, prípadne iná oprávnená osoba.

Čo sa zahŕňa do nákladov na kúpeľnú liečbu?

Do nákladov spojených s kúpeľnou starostlivosťou je možné započítať náklady na ubytovanie, stravu či procedúry. Pokiaľ ste absolvovali pobyt v kúpeľoch, pričom náklady na ubytovanie, procedúry a stravu hradila zdravotná poisťovňa (typ A), môžete si do nákladov uviesť napr. daň za ubytovanie platenú mestu alebo správne poplatky.

Ako znížiť základ dane o časť nákladov na kúpeľnú starostlivosť?

 • podať daňové priznanie k dani z príjmov FO
 • v príslušnom oddieli (VI. oddiel - typ A; IX. oddiel - typ B) vyplniť skutočné náklady spojené s kúpeľnou starostlivosťou (max. 50 eur) - v prípade, že uplatňujete nezdaniteľnú časť základu dane (aj) na manželku a deti, doplniť tieto údaje aj do III. oddielu o vyživovaných členoch rodiny, na ktoré sa uplatňuje úľava (prípadne daňový bonus).

Inzercia ∇


Po podaní daňového priznania vás daňový úrad môže vyzvať k predloženiu dokladov preukazujúcich skutočné náklady spojené s kúpeľnou liečbou. Nezabudnite si faktúru, pokladničný doklad alebo iný dokument súvisiaci s nákladmi starostlivo uschovať.Príklad:

Jozef absolvoval v roku 2018 pobyt v kúpeľoch ako platca typu A (procedúry, ubytovanie a stravovanie hradené zdravotnou poisťovňou). Náklady na pobyt v kúpeľoch vyšli Jozefa na 40 eur. Má Jozef nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane?

Odpoveď:

Jozef spĺňa podmienky pre uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane súvisiacej s kúpeľnou starostlivosťou. Bude mať nárok na odpočet nákladov na kúpeľnú starostlivosť vo výške 40 eur. Jozef si zo svojho základu dane odpočíta 40 eur.Príklad:

Anna absolvovala pobyt v prírodných liečebných kúpeľoch s dieťaťom. Obaja boli platcami typu A. Náklady na kúpeľnú starostlivosť predstavovali 63 eur pre každého z nich. Môže si Anna uplatniť odpočítateľnú položku na kúpele aj za dieťa?

Odpoveď:

Anna spĺňa podmienky pre uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane súvisiacej s kúpeľnou starostlivosťou. Vzhľadom k tomu, že jej náklady predstavujú vyššiu sumu ako je horná hranica, bude mať nárok na maximum odpočtu nákladov, čiže 50 eur. Pokiaľ si Anna v daňovom priznaní uvedie dieťa, môže si uplatniť odpočet zo základu dane o ďalších 50 eur. Anna v III. oddieli daňového priznania vyplní meno a priezvisko dieťaťa, jeho rodné číslo a uvedie 50 eur ako náklad dieťaťa za pobyt v kúpeľoch. Následne si 50 eur uvedie aj u seba. Základ dane si Anna zníži o 100 eur. Annin manžel si však odpočet na pobyt dieťaťa v kúpeľoch nemôže uplatniť!


Autor: Kamila Macková, Eva Mihalíková

Inzercia ∇


Mohlo by vás zaujímať aj

 Daňové priznanie fyzické osoby za rok 2018 (v roku 2019) Daňové priznanie fyzické osoby za rok 2018 (v roku 2019)

20. 01. 2019, Kamila Macková, Eva Mihalíková Aktuálne daňové tlačivá, informácie k daňovým priznaniam za rok 2018, návod ako na to. ... celý článokKategórie: Dane

Rýchly prehľad článkov z kategórie Dane

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

 1. [ 1] Kaščak Slavomír@gmail.com 08.04.2019, 09:07

  Keď som na starobnom dôchodku môžem si uplatniť vrátenie dane za kúpeľný poplatok?

 1. [ 2] Kaščak Slavomír@gmail.com 08.04.2019, 09:07

  Keď som na starobnom dôchodku môžem si uplatniť vrátenie dane za kúpeľný poplatok?

 1. [ 3] Komova Anka 09.10.2019, 18:58

  Bola som v septembri na kup.pobyt.Zaplatila som 480€,ale firma mi preplatila 55%,t.j275€(prispevok na rekreaciu )mozem si dat do danoveho zuctovania zvysnych 225€?

Vložiť komentár:

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Preukazatelne-zaplatene-uhrady-suvisiace-s-kupelnou-starostlivostou-nezdanitelna-cast-zakladu-dane&idc=370

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.