Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky

Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu v Exceli alebo v PDF

Oznámenie o schválení ÚZ Stiahnuť

 

Povinnosť ukladania oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky (ÚZ) je ustanovená v § 23 ods. 2 písm. k) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve.

Kto musí do registra účtovných závierok uložiť aj oznámenie o schválení ÚZ?

Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky je nutné uložiť do registra účtovných závierok samostatne v prípade, že účtovná jednotka ukladá do registra účtovných závierok neschválenú účtovnú závierku.

 

Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky do registra účtovných závierok ukladajú:

 • spoločnosti s ručením obmedzeným,
 • akciové spoločnosti,
 • družstvá,
 • verejno-obchodné spoločnosti
 • komanditné spoločnosti

 

Termín schválenia účtovnej závierky

Termín schválenia účtovnej závierky predpisuje Obchodný zákonník  a to, do 12 mesiacov odo dňa, ku ktorému sa riadna alebo mimoriadna individuálna účtovná závierka zostavuje. Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky je nutné v súlade s §23a ods. 7 zákona č. 431/2003 Z. z. o účtovníctve uložiť do registra ÚZ najneskôr do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa účtovná závierka zostavuje. V praxi to teda znamená, že účtovnú závierku je možné uložiť do registra v termíne na podanie daňového priznania a oznámenie o schválení účtovnej závierky je možné podať až do konca roka v ktorom je podaná účtovná závierka.

Oznámenie o schválení účtovnej závierky je možné podať najneskôr do 15 dní odo dňa jej schválenia. Za schválenie účtovnej závierky je zodpovedný príslušný orgán spoločnosti, v spoločnosti s ručením obmedzeným je to napríklad valné zhromaždenie.  V spoločnosti s ručením obmedzeným je schválenie účtovnej závierky dokladované zápisom z valného zhromaždenia, na základe ktorého je možné podať oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky.

Oznámenie o dátume schválenia účtovnej závierky sa podáva na predpísanom tlačive, aktuálny typ tlačiva má označenie UZOZNv14, vzor tlačiva je dostupný na začiatku tohto článku ako aj v katalógu elektronických formulárov na stránke finančnej správy. Účtovné jednotky podobne ako účtovnú závierku aj toto oznámenie doručujú správcovi dane – Finančnej správe SR a finančná správa ho ukladá do registra účtovných závierok. V registri účtovných závierok je oznámenie zverejnené najneskôr do 5 pracovných dní od doručenia.

 

Čo sa v Oznámení o schválení ÚZ vypĺňa?

Do oznámenia o dátume schválenia účtovnej závierky sa vypĺňa:

 • dátum, ku ktorému bola ÚZ zostavená (napr. 31.12.2020),
 • IČO, DIČ, v prípade neziskovej organizácie aj SID,
 • dátum zostavenia účtovnej závierky (z podanej účtovnej závierky),
 • dátum schválenia účtovnej závierky (z rozhodnutia o schválení ÚZ),
 • účtovné obdobie za ktoré bola účtovná závierka zostavená a predchádzajúce účtovné obdobie,
 • označenie riadnej alebo mimoriadnej účtovnej závierky,
 • typ účtovnej jednotky (účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva, mikro účtovná jednotka, nezisková organizácia),
 • obchodné meno a adresa,
 • kontaktné údaje,
 • podpis štatutárneho orgánu ak sa oznámenie predkladá v papierovej forme.

Uloženie účtovnej závierky aj oznámenia o dátume schválenia ÚZ obchodných spoločností je možné overiť si vo verejnej časti registra účtovných závierok.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie dlhodobého hmotného majetku
4 príklady
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie cenín
4 príklady
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Opravné položky
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Spotrebné dane

07. 09. 2021

Čo patrí medzi spotrebné dane? Čo tvorí základ dane u spotrebných daní?

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Oznamenie-o-datume-schvalenia-uctovnej-zavierky&idc=455

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.