Odpustenie odvodov potravinárom

Novela zákona o sociálnom poistní prináša zmenu, ktorá sa týka odpustenia časti odvodov na sociálne poistenie, ktoré platí zamestnávateľ za svojho zamestnanca. Ktorých zamestnávateľov sa bude odpustenie odvodov týkať? Od akého termínu budú odvody odpustené?

Aké zmeny prináša novela zákona o sociálnom poistení pre zamestnávateľov? Novinkou je, že štát odpustí potravinárom a niektorým poľnohospodárom poistné odvody na sociálne poistenie a to v termíne od 1.8.2023 do 31.1.2024. Konkrétne sa dočasné odpustenie odvodov bude týkať tých zamestnávateľov, ktorí vykonávajú hlavnú ekonomickú činnosť zaradenú:

  • v sekcii A - POĽNOHOSPODÁRSTVO, LESNÍCTVO A RYBOLOV, ale len v triedach týkajúcich sa chovu zvierat, konkrétne sa jedná o 01.41 Chov dojníc, 01.42 Chov ostatného dobytka a byvolov, 01.45 Chov oviec a kôz, 01.46 Chov ošípaných a 01.47 Chov hydiny,
  • v sekcii C – PRIEMYSELNÁ VÝROBA, v divízii 10 – Výroba potravín.


Odpustenie odvodov je však limitované vymeriavacím základom, maximálne však do výšky vymeriavacieho základu zamestnancov na úrovni 700 € (táto čiastka predstavuje minimálnu mzdu pre rok 2023).  Jednoducho povedané, na pol roka za svojich zamestnancov, ktorí zarábajú do 700 eur, nebudú musieť zamestnávatelia platiť odvody do Sociálnej poisťovne. V prípade uplatňovania odvodovej odpočítateľnej položky (max. 200 € u dohodárov), alebo odvodovej odpočítateľnej položky pri sezónnej práci (max. 605,50 € pri dohode o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce v roku 2023), je potrebné tieto položky odpočítať od 700 €.  Na šesť mesiacov tak klesnú náklady zamestnávateľov v potravinárstve o 24,15 percenta z aktuálnej minimálnej mzdy. Nad úrovňou minimálnej mzdy budú vymeriavacie základy podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia v zmysle platnej legislatívy.

Opatrenie bolo podľa predkladateľov potrebné z dôvodu vysokého rastu cien. Účelom bolo pomôcť k zníženiu koncových cien základných potravín v obchodoch na Slovensku.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie založenia s.r.o.
9 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie stravného
11 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
F  Tento test je Free, môžete si ho zadarmo vyplniť koľkokrát chcete aj bez registrácie. Účtovanie zásob spôsobom A
10 príkladov
Spustiť test

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku (3)

#1  odmmyjava 09.08.2023, 13:23

Dobrý deň, rozumiem tomu správne, že ak má zamestnanec hrubú mzdu napr. 1000€ tak odvody do sociálnej poisťovne bude zamestnávateľ /zamestnanec zaradený do 2. skupiny kde je mimochodom min. mzda 816 € / odvádzať zo sumy 300 € , teda čo je nad 700€? Zamestnanec odvádza v plnej výške ? Pochopila som to správne? Ďakujem za skorú odpoveď. Anna

#2  CCPatrik 17.01.2024, 10:16

Dobrý deň, a viete mi prosím Vás povedať ako účtovať túto odvodovú úľavu? Ako dotáciu zo štátneho rozpočtu? Aj keď tie peniaze reálne neprídu ale aby účet 336 sedel tak ako má?

#3  Ing. Eva Mihalíková 21.01.2024, 17:48

Dobrý deň. Odvodová úľava je poskytnutá na odvody, ktoré platí zamestnávateľ, takže sa priamo týka nákladov, ktoré účtujete na účte 524. Na základe rozhodnutia o schválení odvodovej úľavy by ste mali sumu, ktorá bola odpustená preúčtovať buď mínusovou sumou 524/336 alebo opačným zápisom 336/524.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Odpustenie-odvodov-potravinarom&idc=512

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.