Koronavírus: Prvá pomoc podnikateľom, zamestnancom a živnostníkom.

V súvislosti s aktuálnou situáciou môžu živnostníci, jednoosobové s.r.o. a zamestnávatelia žiadať o príspevky na udržanie podnikania a pracovných miest. V týchto dňoch je možné podať žiadosti za mesiac marec, ktoré je potrebné poslať najneskôr do 15.mája 2020. Následne od 16.mája 2020 bude možné podať žiadosti za mesiac apríl 2020.

Kto môže podať žiadosť:

  1. Zamestnávatelia, ktorí musia mať uzavreté prevádzky vzhľadom na nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR.
  2. Živnostníci, ktorí musia mať zatvorené prevádzky vzhľadom na nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR alebo im poklesli tržby najmenej o 20% (o 10% v marci).
  3. Zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj počas uzavretia prevádzok alebo obmedzenia ich  činnosti
  4. Živnostníci a jednoosobové s.r.o., ktoré od 13.03.2020 nemajú žiadny príjem
  5. Občania, ktorí počas pandémie zostali bez príjmu.

Podmienky pre zamestnávateľov s uzavretými prevádzkami alebo obmedzenou činnosťou:

Zamestnávatelia, ktorí kvôli nariadeniam Úradu verejného zdravotníctva SR (UVZ SR) musia mať uzatvorené prevádzky alebo fungujú iba v obmedzenom režime, môžu požiadať o príspevok na zamestnancov. Výška príspevku predstavuje 80% priemernej mzdy zamestnanca, najviac 1100 Eur. Nárok na príspevok majú od 13.03.2020 do  konca mesiaca, v ktorom vyhlásenie UVZ SR umožní otvoriť prevádzku v bežnom režime.  O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre živnostníkov, ktorým poklesli tržby alebo museli uzavrieť prevádzku:

Rovnako ako zamestnávatelia tak aj živnostníci s uzavretými prevádzkami môžu požiadať o príspevok na udržanie podnikateľskej činnosti, podmienkou je aby si do 31.marca 2020 platili odvody do sociálnej poisťovne (nemocenské a dôchodkové poistenie), nárok na tento príspevok nemá živnostník s pozastavenou živnosťou alebo ak popri živnosti pracuje na pracovný pomer , živnostník, ktorý neplatí odvody do sociálnej poisťovne môže požiadať o príspevok podľa bodu 4. Výška príspevku závisí od poklesu tržieb a za marec je od 90 do 270 Eur (pre viac ako 40%tný pokles tržieb), za apríl  od 180  do 540 Eur (pre viac ako 80%tný pokles tržieb). O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre zamestnávateľov, ktorí udržia pracovné miesta

Zamestnávatelia, ktorí udržia pracovné miesta aj napriek obmedzeniu prevádzkovej činnosti majú nárok na príspevok na zamestnancov vo výške 80% z priemernej mzdy zamestnanca, najviac vo výške 880 Eur alebo na paušálny príspevok na úhrady časti mzdových nákladov na každého zamestnanca v prípade poklesu tržieb, za marec je to od 90 do 270 Eur/na zamestnanca (viac ako 40%tný pokles tržieb), za apríl od 180 do  540 Eur/zamestnanca (viac ako 80% pokles tržieb). O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre živnostníkov a jednoosobové s.r.o., ktoré nemajú žiadny príjem

Živnostníci, ktorí neplatia odvody do sociálnej poisťovne rovnako ako fyzické osoby, ktoré sú konateľmi a jedinými spoločníkmi (nesmú byť zároveň zamestnancami) v s.r.o. (jednoosobové s.r.o.) môžu tiež požiadať o príspevok ak od 13.03.2020 nemajú žiadny príjem. Výška príspevku je za marec 105 Eur, za apríl a máj 210 Eur. O príspevok je nutné požiadať za každý mesiac, v ktorom sú splnené podmienky, tzn. nie je možné podať jednu žiadosť za celé obdobie.

Podmienky pre občanov, ktorí zostali bez príjmu.

Fyzické osoby, ktoré vzhľadom na vyhlásenie krízovej situácie zostali bez príjmu môžu tiež požiadať o príspevok vo výške 105 Eur za marec a 210 Eur mesačne od apríla 2020. Ak fyzická osoba zostala bez príjmu od 21.03.2020 môže žiadať o príspevok až za mesiac apríl 2020, pre poskytnutie príspevku za mesiac marec musí byť splnená podmienka 10 kalendárnych dní bez príjmu.

 

Proces vypĺňania žiadostí je pomerne zložitý, preto je dobré si pred vypĺňaním prečítať pomôcku pre vypĺňanie jednotlivých žiadostí. Žiadosti o príspevky a podrobné podmienky na ich získanie nájdete na stránkach www.pomahameludom.sk

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - veličiny v mzdovom účtovníctve v roku 2014
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test: Skratky v účtovníctve
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie zmeniek
9 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku (5)

#1  NViera 09.09.2020, 14:15

Ako učtovať príspevok z UPSVaR "Prvá Pomoc" Na účet nám prišla suma napr.750,00 eur. účet : MD / D suma 750,00 eur ? Ďakujem

#2  Ing. Eva Mihalíková 29.09.2020, 18:40

Dobrý deň, príspevok účtujete na účet 648, tzn. 221/648.

#3  Skalica 11.02.2021, 14:28

Prosím o radu ako správne vyplniť Výkaz pre priznanie príspevku opatrenie č.1 za mesiac 1/2021 Hrubá mzda za vykazovaný mesiac 623,- Priemer. hod zárobok za vykazovaný mesiac ??? počet hodín prekážky za vykazovaný mesiac 120 hod aký hod zárobok tam mám dať? Aká výška náhrady mi vyjde. Ďakujem

#4  Ing. Eva Mihalíková 09.03.2021, 15:35

Dobrý deň priemer nemôže byť nižší ako minimálna mzda v roku 2021, takže ak Vám vyšiel nižší musíte ho upraviť na výšku minimálnej hodinovej mzdy, ostatné by Vám mal vypočítať mzdový program.

#5  Vojtech Nevidzan 16.04.2021, 12:44

Som SZČO, účtujem v jedoduchom účtovnístve, som štvrťročný platiteľ DPH, bez zamestnancov. Z dôvodu poklesu tržieb oproti roku 2019 som požiadala o Prvú pomoc Opatrenie č. 2 za mesiac 11,12/2020 a 1,2/2021. Úrad práce mi poskytol finančnú pomoc, ktorú mám zo zákona zúčtovať ako nedaňový výdavok v peňažnom denníku v roku 2021. Keďže mám daňové výdaje s odvodmi vyššie ako svoj príjem, pýtam sa: Ako mám postupovať pri účtovaní a odvedení DPH z dokladov, ktoré by som mal zaúčtovať ako nedaňové výdavky, keďže sú hradené z poskytnutých prostriedkov zo štátnej pomoci? Vopred Vám ďakujem za rýchlu odpoveď, s pozdravom.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Koronavirus-Prva-pomoc-podnikatelom-zamestnancom-a-zivnostnikom-&idc=416

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.