Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

Excel ako pomocník účtovníkov pri analýze účtovných dát - funkcia SUMIFS

| Ing. Jiří Beran

Súvisiace dokumenty ku stiahnutiu

Testovací deník Stiahnuť tu

Tento návod popisuje niekoľko možností, ako v programe Excel analyzovať informácie z účtovných dát. Je zameraný predovšetkým na použitie funkcie SUMIFS, ktorá je jednou z nejdôležitejších funkcií pri vypĺňaní výkazov.

V našej ukážke budeme vychádzať z nasledujúcej tabuľky, ktorá reprezentuje modelový výber dát z účtovného softvéru. (Pokiaľ si chcete výpočty výskušať, môžete si tabulku stiahnuť tu. Sú v nej aj hotové výpočty).

Nejedná sa samozrejme o reálne dáta, dôležitá je predovšetkým štruktúra stĺpcov.

tabulka fce SUMIFS excel

Riešené úlohy

Našou úlohou bude zistiť z výberu dát informácie, ktorá nás zaujímajú. Konkrétne sa bude jednať o pohyby na analytických účtoch, na zodpovedajúcich syntetických účtoch ako aj na skupinách účtov, a to aj s ďalšími obmedzeniami - napr. na určitý mesiac.

Zistenie celkového obratu jedného analytického účtu (napr. 548000) podľa strany MD

=SUMIFS(E:E;F:F;"548000")

Vysvetlenie:

Stĺpec E obsahuje sumu, ktorú spočítame. Prvým argumentom funkcie SUMIFS je teda vždy oblasť, ktorá obsahuje spočítané dáta. V stĺpci F sa vyskytujú čísla účtov. Pri funkcii SUMFS sa táto oblasť nazýva oblasťou kritérií. 548000 je konkrétny účet, pre ktorý hľadáme obrat. Táto hodnota sa samozrejme musí vyskytovať niekde v oblasti kritérií. Excel teda postupuje tak, že prechádza stĺpec F a keď v ňom nájde hodnotu 548000, pozrie sa na rovnakom riadku do stĺpca E. A všetky hdonoty nájdené týmto spôsobom v stĺpci E potom spočíta do výslednej hodnoty. 

Zistenie celkového obratu jedného syntetického účtu (napr. 548)

=SUMIFS(E:E;F:F;"548*")

Od predchádzajúceho prípadu sa líši tým, že nepracujeme s konkrétnou položkou, ale so všetkými položkami, ktoré začínajú na "548". Znak "hviezdička" zastupuje akýkoľvek počet akýchkoľvek znakov - preto výraz "548*" je možné preložiť ako "čokoľvek čo začína "548".

Zistenie celkového obratu všetkých nákladových účtov (všetkých účtov začínajúcich päťkou)

=SUMIFS(E:E;F:F;"5*")

Obdoba predchádzajúcich dvoch prípadov, ale hľadáme všetko, čo začína päťkou - teda náklady. 

Zistenie počtu položiek, ktoré majú na strane MD účet 548000

=COUNTIFS(F:F;"548000")

V tomto prípade nepoužijeme funkciu SUMIFS ale funkciu COUNTIFS. Tá funguje na podobnom príncípe, ale namiesto hľadania súčtu určuje počet položiek. Logicky potom u nej chýba prvý argument, oblasť súčtu, pretože nie je čo spočítať. 

Obrat jedného syntetického účtu za vybrané časové obdobie

=SUMIFS(E:E;F:F;"548*";C:C;2)

V tomto prípade pridávame nové kritérium - mesiac. V našom prípade mesiac číslo dva, teda február. Musíme samozrejme pridať aj príslušnú oblasť kritérií - stĺpec C. 

Počet položiek, ktoré v popise obsahujú slovo "nájom"

=COUNTIFS(D:D;"*nájom*")

Týmto zápisom zistíme, v koľkých popisoch účtovného prípadu sa vyskytuje slovo "nájom". Podobne môžme dohľadať napr. počty položiek alebo súčty súm pri jednotlivých dodávateľoch, atď. Obdobne ako pri predchádzajúcom postupe hľadáme pomocou hviezdičiek všetky hodnoty, ktoré obsahujú slovo "nájom", pričom môže byť aj čokoľvek pred ním alebo za ním. 

Funkce SUMIFS excel

 

Autor: Ing. Jiří Beran, preklad: Eva Mihalíková
web: www.vyuka-excelu.cz

Potrebujete pomôcť s excelom? Navštívte firemné kurzy, alebo individuálnu výuku či konzultácie v oblasti programu Excel a spracovania ekonomických dát.

Autor: Ing. Jiří Beran

Inzercia ∇


Mohlo by vás zaujímať aj

 Excel ako pomocník účtovníkov: jednoduchá evidencia skladu Excel ako pomocník účtovníkov: jednoduchá evidencia skladu

05. 11. 2017, Ing. Jiří Beran Jednoduchá evidencia skladu, sledovanie pohyb, aktuálne stavy... celý článok


 Excel ako pomocník účtovníkov: nová funkcia IFS Excel ako pomocník účtovníkov: nová funkcia IFS

19. 10. 2016, Ing. Jiří Beran Existuje len jedna funkcia, ktorú nenávidí väčšina používateľov Excelu – a to viacnásobné vnorenie funkcie IF. Tento problém rieši nová funkcia IFS. ... celý článok


 Excel ako pomocník účtovníkov: zistenie počtu dní medzi 2 dátumami Excel ako pomocník účtovníkov: zistenie počtu dní medzi 2 dátumami

05. 09. 2016, Ing. Jiří Beran Ako v Exceli pripočítať a odpočítať dátumy, ktoré sa môžu účtovníkom hodiť, napr. pri sledovaní splatnosti faktúry alebo dĺžky uloženia tovaru na sklade. ... celý článokKategórie: Excel

Rýchly prehľad článkov z kategórie Excel

Otázky & Diskusia

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Excel-ako-pomocnik-uctovnikov-pri-analyze-uctovnych-dat-funkcia-SUMIFS&idc=250

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.