Využívame súbory cookies. Pokračovaním prehliadanie tohto webu súhlasíte s používaním cookies, viac informácií.

OK, rozumiem
Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

Darovanie 2% z daní: ako svojimi daňami prispieť na dobrú vec?

| www.mojedane.sk | Sponzorovaný článok

Možnosť rozhodnúť aspoň čiastočne o tom, ako budú použité vaše dane vám dáva možnosť darovať z nich 2% niektorej zo zapísaných organizácii. Peniaze, ktoré ste na daniach zaplatili tak môžu byť využité na dobrú vec. Možnosť stať sa prijímateľom 2% z daní využíva stále viac subjektov. Pripravili sme prehľad možností, ako darovať 2% z daní a čo všetko je na to potrebné urobiť. 

Kde nájdem register prijímateľov 2%? 


Ak máte vo svojom okolí neziskovú organizáciu, občianske združenie či nadáciu, ktorú by ste radi podporili, môžete na to využiť možnosť poukázania 2% z vami zaplatenej dane. Stačí, aby táto organizácia bola zapísaná v centrálnom registri prijímateľov 2%, ktorý spravuje Notárska komora Slovenskej republiky. Tento zoznam zároveň nájdete sprostredkovane aj na stránke Finančnej správy. 

Ak teda subjekt, ktorý chcete týmto spôsobom podporiť je zapísaný v registri, stačí dodržať niekoľko jednoduchých krokov. 

2% z dane a fyzické osoby


Ak ste fyzická osoba, ktorá si daňové priznanie podáva sama, urobiť tak môžete už pri jeho vypĺňaní. Na tento účel je určená časť s vyhlásením, v ktorom sa uvádza, že podiel zaplatenej dane do výšky 2% sa má poukázať vybranej organizácii. Samozrejme, túto organizáciu je potrebné uviesť. Niektoré organizácie dokonca ponúkajú už predvyplnené daňové priznania s týmito údajmi. Poukázať 2% z dane je samozrejme možné aj pri vypĺňaní daňového priznania online. 

Čo robiť v prípade, ak za vás daňové priznanie podáva zamestnávateľ? Nie je to nič zložité, zamestnávateľ musí daňovému úradu predložiť vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane na špeciálnom tlačive Finančnej správy. 

Oplatí sa vedieť, že ako fyzická osoba alebo živnostník môžete venovať aj 3% z daní. Je však potrebné splniť podmienku vykonávať dobrovoľnícku činnosť aspoň 40 hodín za uplynulé zdaňovacie obdobie. V tomto prípade je potrebné k daňovému priznaniu doložiť potvrdenie o vykonaní dobrovoľníckej činnosti, pričom tieto potvrdenia môžu byť od viacerých organizácií. Rozhodujúce je, či bola splnená povinnosť odpracovania aspoň 40 hodín v rámci dobrovoľníckych činností. 

2% z dane a právnické osoby


Ak ste právnická osoba podávajúca daňové priznanie, postup je prakticky rovnaký, avšak platí tu rozdielna výška podielu zo zaplatenej dane. V prípade právnických osôb je totiž možné poukázať 1% zo zaplatenej dane. Neplatí to len v jednom špecifickom prípade. 2% zo zaplatenej dane môže právnická osoba poukázať vtedy, ak splní podmienku darovania 0,5% z dane na verejnoprospešný účel. 

Darovanie 2% z daní využíva každoročne viac a viac daňových poplatníkov. Považovať ho môžeme za veľmi dobrý nástroj, ktorým aspoň čiastočne ovplyvníte, kam bude časť vašich daní smerovať. Využiť možnosť darovať 2% z daní môžete aj pri vyplnení daňového priznania online.


Autor: www.mojedane.sk | Sponzorovaný článok

Inzercia ∇


Mohlo by vás zaujímať aj

 Čas na podanie daňového priznania sa blíži: Vyplňte ho rýchlo a jednoducho pomocou apky! Čas na podanie daňového priznania sa blíži: Vyplňte ho rýchlo a jednoducho pomocou apky!

11. 02. 2019, mojedane.sk - Sponzorovaný článok Nemusíte šedivieť z toho, že opäť prichádza čas daňových priznaní. Pripraviť si daňové podanie online zvládnete bez problémov aj vy sami.... celý článok


 Darovanie 2% z dani z príjmu. Darovanie 2% z dani z príjmu.

22. 02. 2016, Eva Mihalíková Prečo je dobré darovať 2%? Ako môžete darovať 2%? Komu môžete darovať 2%?... celý článokKategórie: Dane

Rýchly prehľad článkov z kategórie Dane

Otázky & Diskusia

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Darovanie-2-z-dani-ako-svojimi-danami-prispiet-na-dobru-vec-&idc=385

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.