Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

Daňová evidencia vs. jednoduché účtovníctvo

| Ing. Eva Mihalíková

Čo je daňová evidencia

Daňová evidencia je zaznamenávanie príjmov a výdavkov  v časovom slede ako vznikli, v rámci daňovej evidencie je potrebné zaznamenávať aj pohyby hmotného a nehmotného majetku, zásob, pohľádávok a záväzkov.

 

Forma daňovej evidencie

Forma daňovej evidencie nie je zákonom predpísaná, tzn. nie je striktne daná štruktúra daňovej evidencie. Daňovú evidenciu je možné viesť v programe Excel alebo aj na papieri. Jedná sa len o zapisovanie príjmov a výdavkov súvisicimi s činnosťou podnikateľa, umelca či inej osoby uvedenej v zákone o dani z príjmov (§6)

 

Kto môže viesť daňovú evidenciu

 • Živnostníci (SZCO)
 • Umelci
 • Tlmočníci
 • Sprostredkovatelia
 • Športovci
 • Prenajímatelia
 • A iné osoby uvedené v §6 zákona o dani z príjmov

 

Inzercia ∇


Prílohy k daňovému priznaniu

 •  žiadne

 

Prečo si vybrať radšej daňovú evidenciu než jednoduché účtovníctvo?

Daňová evidencia je len jednoduché zapisovanie príjmov a výdavkov podľa dátumov tak ako k nim došlo, jednoduché účtovníctvo je síce dosť podobné, ale všetky príjmy a výdavky sa musia rozdelovať do príslušných skupín a zapisovať do peňažného denníka, tzn. je potrebné mať určité znalosti o účtovníctve aby bolo možné tieto úkony zvládnuť. Hlavnou nevýhodou jednoduchého účtovníctva však je zostavovanie účtovnej závierky na konci účtovného obdobia, ktoré pri daňovej evidencii nie je potrebné. Na konci účtovného obdobia sa len spočíta celkový stav príjmov a výdavkov a vyčísli sa základ dane.  

 

Je pre mňa výhodnejšia daňová evidencia či paušálne výdavky?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Ak sú výdavky z podnikania vyššie ako 60% príjmov určite sa oplatí viesť daňovú evidenciu a uplatňovať preukázateľné výdavky, ak sú však tieto výdavky menšie, je určite lepšie rozhodnúť sa pre paušálne výdavky a v tom prípade si odkladať len doklady potvrdzujúce príjem z podnikania či inej činnosti.

Príklad 1: Pán Mrkvička prevádzkuje malé potraviny, jeho mesačný príjem predstavuje priemerne 1000 eur, každý mesiac nakupuje tovar a tak jeho výdavky predstavujú sumu 700eur, do sociálnej aj zdravotnej poisťovne platí pán Mrkvička minimálne odvody – spolu 208,16 eur.

Daňová evidencia:

Príjem pána Mrkvičku: 1000

Výdavky pána Mrkvičku:  700+208,16 = 908,16 €

Mesačný základ dane: 1000-908,16 = 91,84 €

Paušálne výdavky:

Príjem pána Mrkvičku: 1000

Paušálne výdakvy – 60%: 600 + 208,16 = 808,16

Mesačný základ dane: 1000-808,16 = 191,84 €

 

Z porovnania je zrejmé, že pánovi Mrkvičkovi sa viac oplati daňová evidencia ako paušálne výdavky. Paušálne výdavky sa väčšinou oplatia takým živnostníkom, ktorý poskytujú služby, pretože na poskytovanie služieb zvyčajne nevynaložia až také veľké výdavky aby presiahli 60% príjmu. 


Autor: Ing. Eva Mihalíková

Inzercia ∇


Mohlo by vás zaujímať aj

 Účtovné operácie pred ukončením účtovného obdobia v jednoduchom účtovníctve Účtovné operácie pred ukončením účtovného obdobia v jednoduchom účtovníctve

30. 11. 2015, Eva Mihalíková Závierkové operácie v jednoduchom účtovníctve, uzavretie účtovných kníh. Návod ako na to.... celý článok


 Prechod z podvojného účtovníctva na jednoduché. Prechod z podvojného účtovníctva na jednoduché.

22. 04. 2014, Eva Mihalíková Prechod z podvojného účtovníctva na jednoduché. Návod ako na to. ... celý článok


 Prechod z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo Prechod z jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo

14. 04. 2014, Eva Mihalíková Ako prejsť z jednoduchého účtovníctva na podvojné? Návod ako na to. ... celý článokKategórie: Jednoduché účtovníctvo Daňové výdavky od A po Z Dane

Rýchly prehľad článkov z kategórie Dane

Dotazy & Diskuze k tomuto článku

 1. [ 1] madelon 27.12.2018, 13:44

  Dobrý deň! Od 1.1.2018 už nie som platca DPH, podstatná časť mojich príjmov sú úhrady faktúr z minulých období, ktoré obsahujú 20% DPH. V tomto roku chcem uplatniť paušálne výdavky 60%. Paušálne výdavky mám vypočítať z celkovej úhrady, alebo z čiastky znížené o časť DPH (DPH už bolo odvedené v príslušnom období). Ďakujem!

 1. [ 2] Ing. Eva Mihalíková 02.01.2019, 15:41

  Dobrý deň, príjem podliehajúci dani z príjmov je bez DPH, DPH dani z príjmov nepodlieha, takže zdaňujete príjem ponížený o obdržanú DPH, ktorú ste už odviedli.

 1. [ 3] joma 28.01.2019, 12:52

  Dobrý deň. Od rku 1991 do roku 2015 som podnikal, bol som plátca DPH. Moja otázka je, že dokedy musím archivovať účtové doklady. Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Vložiť komentár:

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Danova-evidencia-vs-jednoduche-uctovnictvo&idc=301

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.