Daň z výhry 2020 - pravidlá zdaňovania výhier

Vyhrali ste? Blahoželáme. Výhru v súťaži sprevádza veľká radosť, no niekedy ju vystriedajú starosti. Zdaňovanie výhier, ktoré má určené svoje presné pravidlá, dokáže potrápiť množstvo ľudí. Kým niektoré výhry sú od povinnosti zdanenia oslobodené, ďalšie zdaňuje priamo prevádzkovateľ súťaže a niektoré je povinný zdaniť samotný výherca. Viete, kedy ste povinní vašu výhru zdaniť a kedy ste od povinnosti platiť daň z výhry oslobodení?

Ktoré výhry podliehajú zdaneniu

Výhra alebo cena predstavuje:

 • cenu z verejnej súťaže,
 • cenu zo súťaže, ktorej okruh súťažiacich bol obmedzený podmienkami,
 • výhru z reklamnej súťaže,
 • výhru zo žrebovania,
 • cenu zo športovej súťaže.

Predmetom dane z príjmov je každá prijatá výhra. No nie každú výhru/cenu je potrebné zdaniť.

Ako zdaniť peňažnú výhru

Daň z peňažných výhier plynúcich zo zdrojov na území SR sa vyberá zrážkou, okrem ceny zo športovej súťaže prijatej daňovníkom. Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane, to znamená prevádzkovateľ súťaže. K zdaneniu dochádza pri výplate, poukázaní alebo pripísaní úhrady v prospech daňovníka. Sadzba dane je 19 % alebo 35 % v prípade, ak je daň pripísaná daňovníkovi z nezmluvného štátu. (Zdroj - Finančná správa SR)

Peňažnú výhru získanú zo zahraničia zdaňuje fyzická osoba (výherca) cez daňové priznanie. Výhru nad 350 eur nemusíte zdaniť, ak vaše celkové zdaniteľné príjmy nebudú vyššie ako hraničná hodnota stanovená pre príslušný rok pre podanie daňového priznania. Do tejto sumy sa ráta aj výhra.

Ako zdaniť nepeňažnú výhru

Nepeňažnú výhru zdaňuje fyzická osoba prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmov za dané zdaňovacie obdobie. Povinnosť zahrnúť výhru v daňovom priznaní je bez ohľadu na to, či bola výhra nadobudnutá v Slovenskej republike alebo v zahraničí. Pre oslobodenie od povinnosti platiť daň platí rovnaká hranica ako pre peňažné výhry, 350 eur. 

Prevádzkovateľ súťaže je pri predaní výhry výhercovi povinný oznámiť hodnotu výhry. Hodnotou výhry je obstarávacia cena výhry alebo vlastné náklady prevádzkovateľa súťaže. Prevádzkovateľ súťaže je zároveň povinný nahlásiť výhercu na daňový úrad.

Okrem 19 % dane z nepeňažnej výhry odvádzate aj poistné do zdravotnej poisťovne vo výške 14 %.

Odmietnutie nepeňažnej výhry

Drahšie nepeňažné výhry môžu výhercom narobiť veľké vrásky. Na jednej strane sa tešia z výhry, no na druhej riešia problém, ako zaplatiť privysokú daň z výhry. V takomto prípade máte na výber 3 možnosti:

 • odmietnuť prevzatie výhry,
 • požičať si na zaplatenie dane,
 • predať výhru a zo zisku zaplatiť daň.

Výhra fyzickej osoby podlieha zdaneniu podľa vopred určených podmienok. Výherca je povinný zdaniť nepeňažnú výhru a určené peňažné výhry, ktoré presiahli hranicu 350 eur.

Výhry oslobodené od dane

Oslobodené od dane sú výhry v lotériách a podobných hrách. Lotériou v zmysle zákona o hazardných hrách rozumieme hry, v ktorých hráč môže získať výhru po zaplatení vkladu. Výsledok hazardnej hry závisí od náhody alebo vopred neznámeho výsledku určitej okolnosti alebo udalosti. Pod hazardné hry spadajú lotériové hry (napríklad tomboly do istiny vo výške 1500 eur, stieracie žreby, číselné lotérie, okamžité lotérie), hazardné hry v kasíne, stávkové hry, hazardné hry prostredníctvom internetu alebo výherných prístrojov.

Ako uvádza Daniel Dolejší, odborný garant projektu oficialnekasina.sk: ,,Zdaneniu nepodliehajú výhry z hazardných hier v herniach ani internetových kasínach, ktoré sú držiteľom individuálnej licencie podľa zákona. Predmetom dane taktiež nie sú ani výhry nadobudnuté na zahraničnom internetovom portáli. Na rozdiel od slovenských licencovaných kasín však zahraničné online kasína nemajú slovenské licencie a na Slovensku tým pádom pôsobia nelegálne.“

Ostatné peňažné výhry sú od dane oslobodené do výšky 350 eur za každú výhru. V prípade presiahnutia uvedenej sumy sa za základ dane považuje len príjem prevyšujúci hranicu. Každá výhra sa posudzuje jednotlivo. To znamená, že ak v jednom roku vyhráte viacero výhier, ale žiadna nepresiahne 350 eur, základ dane je 0.

Hazardné hry, z ktorých výhry nepodliehajú zdaňovaniu

Hazardná hra je hra, v ktorej hráč po zaplatení vkladu môže získať výhru, ak splní vopred stanovené podmienky. Hazardné hry môžeme rozdeliť na nasledujúce kategórie:

 • lotériové hry,
 • hazardné hry v kasíne
 • stávkové hry,
 • hazardné hry prostredníctvom výherných automatov,
 • hazardné hry prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných hráčmi alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení,
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu,
 •  kartové hry mimo kasína,
 • charitatívne lotérie.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - základy účtovníctva
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - daňové priznanie pre fyzické osoby
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Doplň doklad k predkontácii
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku (2)

#1  Ing. Ladislav Tanuška 17.03.2021, 17:34

Dobrý,deň, prosím Vás o informáciu k platbe do zdrav. poisťovne v takomto prípade: Zamestnanec (nie ZČSO) vyhral v reklamnej súťaži predmet v hodnote 550 €. Daň zaplatí zo sumy prevyšujúcej 350 € t.j. 200 €. Platba 14% do zdravotného poistenia bude zo sumy 550 €, alebo 200 €? A ešte otázka, či suma do zdravotného poistenia sa odpočíta zo základu dane, alebo nie. Ďakujem za odpoveď.

#2  Barislav.M 13.11.2023, 16:46

Myslím, že článok o kasínach na Slovensku treba aktualizovať. Od roku 2023 sa situácia so zdaňovaním výhier v kasínach na Slovensku môže zmeniť v závislosti od aktuálnej legislatívy a finančnej politiky krajiny. V niektorých prípadoch môžu byť hráči povinní viesť evidenciu príjmov z hazardných hier a správne ich uvádzať v daňových priznaniach. Pre podrobný prehľad daňových povinností a poradenstvo v oblasti zdaňovania výhier v kasíne odporúčame sledovať odborné finančné portály alebo oficiálne kanály, ako je napr. daňový úrad. Portály ako Kasinoslovensko10 môžu tiež poskytnúť užitočné informácie a usmernenia pre hráčov, ktorí hľadajú rady v tejto oblasti.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Dan-z-vyhry-2020-pravidla-zdanovania-vyhier&idc=420

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.