Čo je to faktoring a ako funguje?

Faktoring je spôsob financovania, pri ktorom majiteľ podniku predáva svoje pohľadávky so zľavou tretej strane. Cieľom je zvýšiť kapitál.

Predávate vaše faktúry faktoringovej spoločnosti, získate rýchlo peniaze a nemusíte sa starať o výber dlhu. Stratíte však časť hodnoty faktúry.

Faktoring vám zabezpečí hotovostné peniaze

Faktoringový nástroj zabezpečenia hotovosti, ako jedna z najstarších foriem podnikového financovania, je využívaný mnohými spoločnosťami. Je bežný v niektorých odvetviach, napríklad v odevnom priemysle, kde sú dlhotrvajúce pohľadávky súčasťou obchodného cyklu.

V typickom faktoringovom usporiadaní klient (vy) uskutoční predaj, doručí produkt alebo službu a vygeneruje faktúru. Faktor (zdroj financovania) nakupuje právo inkasovať túto faktúru. Zaplatí vám nominálnu hodnotu faktúry zníženú o zľavu - zvyčajne 2 až 6 percent. Faktor vypláca 75 až 80 percent nominálnej hodnoty faktúry okamžite a zvyšok znížený o zľavu, keď zákazník zaplatí.

Faktory neposkytujú úvery svojím klientom (vám), ale vašim klientom (vašim zákazníkom). Preto sa viac zaujímajú o platobnú schopnosť vašich klientov, než o váš finančný stav. To umožňuje spoločnostiam, ktoré nie sú schopné splniť podmienky na poskytnutie bankovej pôžičky a pritom majú dôveryhodných zákazníkov, získať hotovostné peniaze faktoringom.

Faktoring

Aj keď faktoring tradične využívajú veľké spoločnosti, v súčasnej dobe je čoraz rozšírenejší.

Faktoring nie je pôžička

Faktoring nevytvára záväzok v súvahe ani zaťažujúce aktíva. Je to predaj majetku - v tomto prípade faktúry. A hoci faktoring je považovaný za jednu z najdrahších foriem financovania, nie je to vždy pravda. Áno, keď porovnáte diskontnú sadzbu pri faktoringu s úrokom, ktorý účtujú banky, faktoring stojí viac. Ak sa však nemôžete kvalifikovať na pôžičku, nezáleží na tom, aká je úroková sadzba. Faktory navyše poskytujú služby, ktoré banky neposkytujú: spravidla pre svojich klientov preberajú významnú časť účtovníckej práce, pomáhajú s úverovými kontrolami a generujú finančné správy.

Predstava, že faktoring je posledným pokusom spoločností ako sa dostať z problémov predtým, než majiteľ rozbehne bankrot či predaj firmy, je nesprávna. Opak je pravdou. Väčšina spoločností, ktorá využíva faktoring, je v rastúcom cykle a prechádza extrémne rýchlym rozvojom. Typický záujemca o faktoring je spoločnosť, ktorá pravidelne generuje obchodné faktúry a benefituje zo zníženia času splatnosti pohľadávok. Faktoring vám poskytne hotovosť, ktorú potrebujete na financovanie rastu alebo na využitie zliav, ktoré ponúkajú dodávatelia pri skorej platbe.

Faktoring je krátkodobé riešenie; väčšina spoločností využíva faktoring dva roky alebo menej. Úlohou faktoringu teda je pomôcť klientom pri prechode na tradičné financovanie.

Klady a zápory faktoringu

Faktoring 2

Klady

  • Získate peniaze rýchlo.
  • Máte menej problémov. Faktor preberá všetky ťažkosti s kontrolou úveru aj vymáhaním nedobytných pohľadávok. Vy môžete venovať váš čas chodu firmy.
  • Môžete lepšie kontrolovať tok hotovosti v spoločnosti. Uľahčuje to aj plánovanie.
  • Zákazníci majú tendenciu rešpektovať faktory. Preto je pravdepodobnejšie, že zaplatia včas.
  • Ak sa rozhodnete pre faktoring bez regresu, nebudete sa musieť starať o nedobytné pohľadávky.
  • Váš faktor bude preverovať kredit vašich zákazníkov. To vám pomôže zaistiť, aby ste obchodovali s kvalitnými zákazníkmi.

Zápory

  • Faktor získa percenta z hodnoty vašej faktúry. Váš zisk je nižší.
  • Stratíte určitú flexibilitu. Musíte obchodovať so spoločnosťami, ktoré faktor schváli.
  • Niektorým z vašich zákazníkov sa možno nebude váš faktor páčiť a nebudú s ním chcieť spolupracovať.

 

Viac o predaji firmy sa dočítate tu

 

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovné operácie pred uzavretím účtovného obdobia
9 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Účtovanie preddavkov
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - Účtovné výkazy
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Co-je-to-faktoring-a-ako-funguje-&idc=414

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.