Ako založiť účtovnícku firmu a kde na to vziať prostriedky?

Rozhodli ste sa, že si splníte svoj podnikateľský sen a založíte si účtovnícku firmu? Jednou z najdôležitejších otázok, ktoré budete riešiť, je financovanie vášho nápadu. Musíte sa pripraviť na viacero výdavkov, najmä na kancelárske priestory, ale aj vybavenie či marketing. Ako v tomto smere postupovať a získať prostriedky čo najvýhodnejšie? 

Založenie účtovníckej firmy

Je len na vás, či sa rozhodnete podnikať ako živnostník, alebo si založíte spoločnosť s ručením obmedzeným. Pokiaľ máte veľké sny a plány, s.r.o. bude pravdepodobne lepšou voľbou. Ak totiž budete vystupovať ako firma, vo vašich klientoch vzbudíte viac dôvery

Praktický tip: Keď chcete ponúkať účtovnícke služby, zaregistrujte si predmet podnikania „Vedenie účtovníctva“. Ide o voľnú živnosť, takže nie je potrebné dokladovať žiadne odborné vzdelanie. 

Keď máte právnu stránku podnikania vyriešenú, prichádza rad na ťažšiu časť. Musíte si nájsť vhodné priestory, v ktorých si zriadite kanceláriu. V začiatkoch väčšina podnikateľov uprednostňuje prenájom. Následne sa pripravte na investíciu do základného vybaveniapropagácie vašich služieb. Aby ste teda mohli naplno rozbehnúť svoje podnikanie, nezaobídete sa bez určitého vstupného kapitálu. 

Financie na rozbehnutie spoločnosti

Existuje viacero rôznych spôsobov, ako viete získať financie na rozbeh vášho podnikania. Môžete sa vydať cestou voľne dostupných bankových pôžičiek, ale aj získania kapitálu od súkromných investorov. 

Podnikateľská pôžička 

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že podnikateľská pôžička bude pre začínajúcich podnikateľov ideálnym riešením. V skutočnosti však nemusí byť najvýhodnejšou voľbou. Jej nevýhodou je skutočnosť, že banka si bude preverovať viacero dokumentov – daňové priznanie, potvrdenie o zaplatení dane či účtovné výkazy. Bude skúmať váš predmet podnikania, zámer aj zabezpečenie. 

V praxi to znamená, že sa musíte pripraviť na veľa „papierovačiek“. Nehovoriac o tom, že ako začínajúci podnikateľ pravdepodobne ani nebudete vedieť poskytnúť banke mnohé dokumenty. Celý proces tak bude trvať zbytočne dlho a môže sa vám stať, že nakoniec úver aj tak nezískate. 

Naša rada: Podnikateľský úver dáva zmysel v prípade, že už máte zabehnutý biznis a potrebujete veľký kapitál na jeho ďalší rozvoj. Na financovanie menšieho podnikania je však často nepraktický. 

Osobný úver v banke 

Na rozbehnutie účtovníckej firmy vám často postačí niekoľko tisíc eur, resp. asi sa zmestíte do sumy 20 000 €. V takýchto prípadoch stoja za pozornosť klasické osobné pôžičky v banke. Na ich získanie nemusíte predkladať toľko rôznych potvrdení – celý proces vybavenia je spravidla rýchlejší a jednoduchší ako v prípade podnikateľských úverov. 

Osobné úvery majú zvyčajne pomerne vysoké úroky. Aby ste mali istotu, že vaša pôžička bude naozaj výhodná, preverte si aktuálne ponuky viacerých bánk. Niektoré inštitúcie vám vedia poskytnúť aj o viac než 3 % lepší ročný úrok ako konkurencia. Vďaka dobrej analýze ponúk viacerých bánk tak dokážete ušetriť skutočne veľa peňazí. 

Nezabúdajte: Ako podnikateľ si môžete úroky z úverov uplatňovať do nákladov vo vašom daňovom priznaní. Znížia vám tak základ dane. 

Kapitál od investora 

Alternatívou k bankovým pôžičkám je získanie finančných prostriedkov od súkromného investora, ktorému sa bude páčiť váš podnikateľský nápad. Výhodou je, že si môžete dohodnúť celkom zaujímavé podmienky spolupráce a viete naraz získať veľký kapitál. 

Hľadanie človeka, ktorý bude ochotný zainvestovať do vášho začínajúceho podnikania, však môže byť časovo náročné. Vo všeobecnosti je preto obvykle najlepším riešením zobrať si klasický úver v banke.

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test z účtovníctva
6 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Sumy v daňových priznaniach pre fyzické osoby
10 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Opravné položky
8 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Rodičovský dôchodok

21. 05. 2023

Čo je rodičovský dôchodok? Odkedy vzniká nárok na rodičovský dôchodok?

Otázky a Diskusia k tomuto článku

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=Ako-zalozit-uctovnicku-firmu-a-kde-na-to-vziat-prostriedky-&idc=507

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.