Dobrý deň, je možné si u vás zakúpiť knihu jednoduché účtovníctvo s konkretnými príkladmi ako účtovať?....aj tiež čo sa týka podvojného účtovníctva......Ďakujem za odpoveď
Ako začať s účtovníctvom?
Keďže každý z nás raz začínal, rozhodli sme sa pomôcť začínajúcim účtovníkom nasledujúcim článkom s najčastejšími otázkami a odpoveďami.
Chcem začať s podvojným účtovníctvom, čo treba urobiť ako prvé?
Pred začiatkom účtovania je dôležité uvedomiť si ako sme na tom s vedomosťami o účtovníctve, pokiaľ ste mali účtovníctvo niekde na strednej škole, je potrebné zopakovať si niektoré pojmy z účtovníctva ako napríklad čo sú aktíva a čo pasíva, atď. Je smutné keď niekto o sebe prehlasuje, že je účtovníkom a nevie základné pojmy z účtovníctva.
Kde nájdem potrebné informácie o spôsobe účtovania jednotlivých prípadov?
V prvom rade musím odporučiť naše stránky s množstvom účtovných príkladov, pri ktorých je vždy napísaný doklad na základe, ktorého je možné daný účtovný prípad zaúčtovať, keďže aj my sme len ľudia, je možné že niektoré zaúčtovanie nie je správne a preto je potrebné poriadne si naštudovať Postupy účtovania na stránke Ministerstva financií
(http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8530). V postupoch účtovania je podrobne vysvetlené účtovanie na jednotlivých účtoch spolu so súvzťažnými zápismi. Samozrejme alfa a omega je Zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a Zákon o dani z príjmov.
Mám preštudované zákony aj opatrenia, čo ďalej?
Po prelúskaní spomínaných zákonov a opatrení, je dôležité vyskúšať si aspoň 1 či 2 programy na účtovanie podvojného účtovníctva, každá demoverzia poskytuje aspoň 30 voľných riadkov na skúšku účtovania v danom programe.
Mám nainštalovanú demoverziu ale neviem v nej pracovať, čo mám robiť?
V prípade, že sa neviete zorientovať v danom programe, odporúčam prečítať si manuál. Účtovné programy majú prepracované návody tak, že by nemal mať problém žiadny začiatočník.
S akými účtovnými prípadmi môžem začať ?
Každému z vás chodia určite domov faktúry, po nákupe v obchodoch obdržíte bločky z pokladne, preto ja vždy odporúčam začať s domácim účtovníctvom. Pokúste sa zaúčtovať každý jeden doklad, ktorý sa vám dostane do rúk, vrátane bankových výpisov.
Čo s dokladom, ktorý neviem zaúčtovať?
V prípade, že máte doklad, ktorý nie ste schopný zaúčtovať, obráťte sa na pomoc na rôznych fórach o účtovníctve, napíšte do diskusie na našich stránkach alebo na facebooku. Určite sa nájde niekto skúsenejší, kto vám rád pomôže a vy budete zas o krok ďalej so znalosťami o účtovaní.
Aké výkazy ako účtovník musím odovzdávať daňovému úradu?
V prípade, že máte klienta, ktorý je platcom DPH musíte pravidelne každý mesiac do 25.dňa odovzdávať daňové priznanie k DPH za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Ďalším dôležitým výkazom je daňové priznanie k dani z príjmov, ktoré sa odovzdáva väčšinou do konca marca po skončení zdaňovacieho obdobia. Daňové priznanie sa odovzdáva spolu so Súvahou, Výkazom ziskov a strát a Poznámkami k účtovnej závierke.
Koľko si môžem vypýtať za vedenie účtovníctva?
Ceny účtovníctva sú rôzne, odvíjajú sa väčšinou podľa povahy a množstva účtovných prípadov. Väčšinou sa stanovuje cena za 1 riadok v účtovníctve 0,50 – 0,80 €. V prípade malého počtu účtovných prípadov sa stanovuje jednotná cena za celé účtovníctvo napr. 20 €/mesiac.
Môžem si založiť živnosť na účtovníctvo aj keď na túto činnosť nemám vzdelanie?
Živnosť si môže založiť akákoľvek fyzická osoba, keďže sa jedná o voľnú živnosť, nie je potrebná odborná ani iná spôsobilosť. Samozrejme odborná prax a vzdelanie vám môžu dopomôcť k získaniu nových klientov.