Registrovať sa
Hlavný sponzor webu ∇ VIAC INFO

38 % podnikateľov a firiem na Slovensku platí faktúry po splatnosti. Platobná morálka sa ale zlepšuje

| Ako-uctovat.sk, Solitea Slovensko

Medzi podnikateľmi a menšími firmami bolo v prvej polovici tohto roku uhradených po splatnosti viac ako tretina faktúr. Trend vo vývoji platobnej morálky je ale pozitívny, v porovnaní s minulým rokom totiž podiel neskoro uhradených faktúr klesá. Údaje vyplývajú zo štatistík najrozšírenejšej fakturačnej aplikácie iDoklad, ktorú využívajú podnikatelia na Slovensku a v Česku. Na Slovensku je však platobná morálka v porovnaní s Českom horšia. Podiel faktúr uhradených po splatnosti bol tento rok 38 % a v minulom roku dokonca 44 %.

Platobná morálka slovenských a českých podnikateľov sa dlhodobo zlepšuje. Ukazujú to agregované dáta spoločnosti Solitea Slovensko, ktorá poskytuje spolu so Soliteou Česká republika desiatkam tisíc podnikateľom a menším firmám online fakturačnú službu iDoklad. Z údajov o splatnosti vystavených faktúr a ich úhradách vyplýva, že v prvom polroku 2018 bola na Slovensku v 38 % prípadoch faktúra zaplatená až po splatnosti.

„Pri porovnávaní údajov za predchádzajúce polroky, môžeme na prvý pohľad vidieť pozitívny trend v zlepšujúcej sa platobnej morálke podnikateľov. Zatiaľ čo v prvej polovici minulého roka bolo neskôr uhradených 43 percent faktúr, tento rok je to už len 38 percent,“ uvádza Viktor Pieš, výkonný riaditeľ spoločnosti Solitea Slovensko. „Vo viac ako polovici prípadov neskorších úhrad sú dlžné čiastky zaplatené do týždňa a skoro 90 percent potom do mesiaca po splatnosti,“ dodáva Viktor Pieš.

Slovensko je na tom o niečo horšie v porovnaní s Českou republikou, kde sa platobná morálka tento rok oproti minulému taktiež zlepšila. Českí podnikatelia v prvej polovici tohto roku uhradili po splatnosti 33 % faktúr. V minulom roku to bolo ale podstatne viac. „V prvej polovici minulého roku sme v aplikácii iDoklad na Česku evidovali 36 percent a v druhej o niečo menej 34 percent faktúr po splatnosti,“ uvádza Viktor Pieš.

Slovenskí podnikatelia však tento rok náskok tých českých výrazne znížili. „Zatiaľ čo v druhej polovici minulého roka bol rozdiel v podiele faktúr po splatnosti medzi Slovenskom a Českom 10 percent, tak tento rok je to už len 5 percent,“ uzatvára Viktor Pieš.

Koľko percent faktúr je uhradených po splatnosti

Koľko percent faktúr je uhradených 31 a viac dní po splatnostiTabuľka platobnej morálky slovenských a českých podnikateľov

 

Česko (1. polrok 2018)

Slovensko (1. polrok 2018)

Česko (2. polrok 2017)

Slovensko (2. polrok 2017)

Česko (1. polrok 2017)

Slovensko (1. polrok 2017)

Podiel faktúr uhradených v splatnosti

67 %

62 %

66 %

56 %

64 %

57 %

Podiel faktúr uhradených po splatnosti

33 %

38 %

34 %

44 %

36 %

43 %

Podiel faktúr uhradených do 7 dní po splatnosti

18,1 %

16,9 %

16,2 %

17,8 %

16,9 %

19,01 %

Podiel faktúr uhradených od 7 do 15 dní po splatnosti

6,3 %

10,3 %

6,7 %

12,5 %

7,1 %

10,7 %

Podiel faktúr uhradených od 16 do 30 dní po splatnosti

4,5 %

4,5 %

5,0 %

6,2 %

5,3 %

5,3 %

Podiel faktúr uhradených 31 a viac dní po splatnosti

3,9 %

6,4 %

5,9 %

9,0 %

6,5 %

7,6 %

 

Zdroj: iDoklad, Solitea Slovensko

 

 


 Autor: Ako-uctovat.sk, Solitea Slovensko

Inzercia ∇Otázky & Diskusia

Zatiaľ žiadny komentár, buďte prvý

Ochrana proti spamu. Napíšte prosím číslo štrnásť:
Chceli by ste publikovať článok na tomto serveri? Viac informácií

Stránka vytlačená z url adresy: //www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=38-podnikatelov-a-firiem-na-Slovensku-plati-faktury-po-splatnosti-Platobna-moralka-sa-ale-zlepsuje&idc=355

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránky nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré urobíte na základe informácií získaných z týchto stránok.