10 najčastejších otázok o daňových priznaniach

1.       Pracoval/a som len časť roka, mám nárok na celú nezdaniteľnú časť?

V prípade, že ste pracovali len časť roka, tzn. máte na potvrdení od zamestnávateľa napríklad, že ste pracovali v mesiacoch 1-10/2016 máte zo zákona o dani z príjmov nárok na celú nezdaniteľnú časť 3803,33 eur, aj keď máte na potvrdení od zamestnávateľa inú sumu.

 

2.       Počas roka som bol/a 6 mesiacov PN a 6 mesiacov na úrade práce, musím podať daňové priznanie?

To či musíte alebo nemusíte podať daňové priznanie závisi od výšky Vášho príjmu, to znamená ak ste počas roka mali príjem len z PN nemusíte podávať daňové priznanie, ak by Vám ale po nástupe do zamestnania bola daná vypoveď a preplatená dovolenka, ktorej úhrnná suma by prekročila sumu 1901,67 eur, už musíte podať daňové priznanie.

 

3.       Narodilo sa nám dieťa v mesiaci jún, na koľko mesiacov mame nárok na daňový bonus?

Pri počte mesiacov na daňový bonus sa počíta aj mesiac v ktorom sa dieťa narodilo, to znamená v tomto prípade je nárok na 7 mesiacov.

 

4.       Počas roka som bol/a evidovaný/á na úrade práce musím k daňovému priznaniu priložiť potvrdenie o evidencii?

Evidenciu na úrade práce nie je potrebné zdokladovať v daňovom priznaní, tzn. nemusíte nič prikladať.

 

5.       Pracoval/a som len časť roka mám nárok na daňový bonus?

To či máte nárok na daňový bonus závisí aj od výšky vášho príjmu, minimálny príjem je 2430 eur.

 

Inzerce ∇


6.       Pracujem v zahraničí, daňové priznanie posielam poštou na daňový úrad, ako zistím, ktorému daňovému úradu ho mám poslať?

Miestnu príslušnosť k daňovému úradu zistíte na stránkach finančnej správy SR, na tomto odkaze:

https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/verejne-sluzby/zistenie-miestnej-prislusnost

 

7.       Ako môžem darovať 2% z dane ?

V prípade, že si vypĺňate daňové priznanie samy, pre darovanie 2% musíte vyplniť príslušny oddiel s uvedením identifikačných údajov danej organizácie, v prípade, že za Vás daňové priznanie podával zamestnávateľ musíte na daňový úrad odovzdať vypísané Vyhlásenie o poukázani podielu zo zaplatenie dani z príjmov fyzickej osoby. Online formulár nájdete na tomto odkaze:

https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eFormVzor/DP/form.354.html

 

8.       Som živnostník, uplatňujem preukázateľné výdavky na základe daňovej evidencie, čo mám priložiť k daňovému priznaniu?

V prípade daňovej evidencie nie je potrebné k daňovému priznaniu prikladať nič, napriek tomu, však daňové priznanie bude mať počet príloh 2. Tieto dve prílohy sú súčasťou tlačiva a sú povinné pre odovzdanie daňového priznania.

 

9.       Nemám bankový účet, môžem žiadať o vrátenie preplatku na bankový účet niekoho iného?

Do daňového priznania môžete uviesť akýkoľvek bankový účet, daňový úrad neskúma, či ste jeho vlastníkom alebo nie.

 

10.       Je možné zmeniť adresu na zaslanie preplatku na dani poštovou poukážkou, ak áno kde to mám napísať?

Zaslanie preplatku poštovou poukážkou je možné len na adresu zadanú v daňovom priznaní, tzn. na adresu trvalého pobytu daňovníka.

 

Kategórie

Vyskúšajte svoje znalosti v účtovných testoch

K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vedomostný test - daňové priznanie pre fyzické osoby
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. Vplyv účtovných prípadov na výkazy v účtovníctve
7 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.
K  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test. DPH v zahraničných účtovných dokladoch
Nový 5 príkladov
Po registrácii  Tento test stojí 1 kredit. Po dokončení registrácie si budete môcť vyskúšať 3 platené testy zadarmo, ďalšie sú spoplatnené symbolickou 0.2 EUR za test.

Prečítajte si tiež

Otázky a Diskusia k tomuto článku (8)

#1  Chondi 24.03.2017, 18:52

Prosim Vas kde a ako sa uvadzaju odpisy v danovom priznani? Ide o DP za rok 2016 pre FO zivnostnika. Dakujem

#2  Ing. Eva Mihalíková 28.03.2017, 16:01

Vyplnite v DP príslušný oddiel o majetku zaradenom v OM, uvádza sa len začiatočna a zostakova cena majetku.

#3  felixa 17.03.2018, 13:05

Učtujem v jednoduchom učtovníctve,vlani sme dostali nájomné za pôdu 139 eur a dividendy 17 eur,neviem kam to mám zaučtovat v danovom priznaní,prosím poradte,ďekujem

#4  Ing. Eva Mihalíková 27.03.2018, 10:35

Na dividendy je prislušná kolonka v daňovom priznaní typ B.

#5  Zuzana Greinerova 01.04.2018, 02:51

V roku 2017 som bola 7 mesiacov PN,kt.stále trvá. Pri daňovom priznaní si odpočítateľnú položku uplatňuje celú? Musím priložiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o výške a trvaní PN? Ďakujem

#6  Ing. Eva Mihalíková 14.05.2018, 15:37

Nárok máte na celú nezdaniteľnú časť, potvrdenie o PN nemusíte k DP priložiť, stačí uviesť do osobitných záznamov, že ste PN od do(nie je to ale povinné). Výška PN sa v DP neuvádza.

#7  Klára Karalova 18.11.2020, 01:24

Dobrý chcela by som sa opytat ci manzel dostane bonus na deti kedze mal vupoved 7.10.2020 zamestnávateľ mu vyplácal kazdy mesiac k vyplate kedze mal v oktobry iba 3 dni odrobeno ďakujem

#8  Ing. Eva Mihalíková 29.11.2020, 14:19

Dobrý deň, pravdepodobne nie, no ak mu ho nevyplatia tak oň môžete požiadať cez daňové priznanie za rok 2020, v prípade, že mal príjem za celý rok 2020 aspoň 3 480 Eur.

Pridať komentár

Pre upozornenie na odpoveď Váš email nebude zverejnený, iba naň dostanete správu o novej odpovedi v tejto diskusii.

Možno sa neskôr z emailového upozornenia odhlásiť

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo šestcet čtyřicet tři:

logo

Ako-uctovat.sk

ig Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us
logo

Ako-uctovat.sk

tt Follow us

Stránka vytlačená z url adresy: https://www.ako-uctovat.sk/clanok.php?t=10-najcastejsich-otazok-o-danovych-priznaniach&idc=298

QR code

Majiteľ stránok poskytuje informácie na tomto webe v dobrej viere v ich pravdivosť a aktuálnosť, bohužiaľ však nemôže vylúčiť chyby alebo nepresnosti, ktoré sa na stránkach môžu objaviť. Autor stránok nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše činy a rozhodnutia ktoré vykonáte na základe informácií získaných z tejto stránky.