Kto môže viesť daňovú evidenciu
Čo je to daňová evidencia? Ako viesť daňovú evidenciu? V nasledujúcom článku si vysvetlíme, kto môže viesť daňovú evidenciu.
Vedenie daňovej evidencie upravuje § 6 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov
Daňovú evidenciu môžu viesť:
- fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikania, podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov,
- fyzické osoby, ktoré majú príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti, podľa § 6 ods. 2 zákona,
- fyzické osoby, ktoré majú príjmy z prenájmu, podľa § 6 ods. 3 zákona,
- fyzické osoby, ktoré majú príjmy z použitia diela a umeleckého výkonu, podľa § 6 ods. 4 zákona,
- fyzické osoby, ktoré si uplatňujú skutočne preukázateľné výdavky, t. j. výdavky, ktoré preukázateľne vynaložili na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov.,
- fyzická osoba, ktorá je platiteľom DPH.
Ak sa daňovník rozhodol viesť daňovú evidenciu, v súlade s § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, tak vedie záznamy o príjmoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane vrátane prijatých dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, daňových výdavkoch v časovom slede v členení potrebnom na zistenie základu dane vrátane vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, hmotnom majetku a nehmotnom majetku zaradenom do obchodného majetku, zásobách a pohľadávkach, záväzkoch. Počas uplatňovania preukázateľných daňových výdavkov v rozsahu daňovej evidencie, daňovník nie je účtovnou jednotkou podľa zákona o účtovníctve a nevznikajú mu povinnosti vyplývajúce zo zákona o účtovníctve (to znamená, že nemá povinnosť zostaviť účtovnú závierku, vyhotoviť účtovné výkazy).
Daňovú evidenciu nemôže viesť tá účtovná jednotka, ktorá je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva, ide o:
- účtovné jednotky, ktoré sú zapísané v obchodnom registri (napr. s. r. o. a družstvá),
- niektoré účtovné jednotky nezaložené alebo nezriadené na účel podnikania, ktoré podnikajú a spĺňajú osobitné podmienky (napr. cirkev, občianske združenia).
Ako viesť daňovú evidenciu?
Zákon o dani z príjmov presne nestanovuje formu, akou má byť daňová evidencia vedená. Závisí to na daňovníkovi, či na vedenie záznamov použije excelovské tabuľky alebo účtovný softvér. Ak sa daňovník rozhodne viesť daňovú evidenciu, vedie ju počas celého zdaňovacieho obdobia. Nemôže dôjsť k situácii, že by časť zdaňovacieho obdobia viedol účtovníctvo a časť zdaňovacieho obdobia viedol daňovú evidenciu.
Rozdiely medzi podvojným účtovníctvom a daňovou evidenciou
Hlavný rozdiel je v odlišnom stanovení základu dane. Základ dane sa pri daňovej evidencii určí ako rozdiel príjmov a výdavkov, v podvojnom účtovníctve ako rozdiel výnosov a nákladov.
Daňová evidencia je výhodná pre daňovníka, ktorý má nízky obrat a nemá veľa dokladov a výdavky zistené z daňovej evidencie sú vyššie, ako by boli výdavky pri uplatňovaní paušálnych výdavkov. Vedenie daňovej evidencie je menej administratívne náročné a nepodlieha zákonu o účtovníctve.